Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Yapı

Kombi peteği seçimi

29 Ocak 2012 8.690 kez okundu Yorum yapılmamış

Ülkemizde son yıllarda doğal gazın birçok ilde kullanılması ile artık çoğu insan evinde ve işyerinde kombi kullanmakta. Kombinin ısıtıcı elemanı olan peteklerin doğru seçilmesi; doğrudan doğalgaz tüketimi etkilediği gibi, mekanın ısınma kalitesini ve hızını da belirlemektedir. Kombi petekleri yarım dolu ve tam dolu olmak üzere ikiye ayrılır ve bu ayrım peteğin iç yapısında gizlidir. Tam dolu peteklere piyasada “plus petek” denmektedir ve verimlilik açısında plus petekler yani tam dolu petekler çok daha iyidir.

Kombi peteklerinin dıştan görülen yüzeyinin ısınması haricinde asıl önemli olan, iç kısımdaki “S” şeklindeki kısımdır. Bu S şeklindeki plaka, peteğe üstten bakıldığında kolaylıkla görülür ve peteğin verimliliği bu bölüme bağlıdır. Kombi peteklerinin içerisindeki bu S şeklinde plakalar genellikle, alüminyum ve sac karışımdan oluşmaktadır. Peteğin içerisindeki S şeklindeki plakalar; peteğin en alt kısımdan en üste kadar uzanıyorsa bu petekler tam dolu yani plus, peteğin yarısına kadar uzanıyorsa yarı dolu petek demektir.

Yaklaşık olarak plus peteklerin ısınma performansı normal yani yarı dolu peteklere göre, %30-35 daha fazladır. Kombi ile ısınan mekanlarda; mekanın çabuk ısınması, ısının uzun süre korunması, sıcaklığın korunabilmesi ve yakıt tasarrufunun sağlanması için plus petekler en doğru tercih olacaktır. Kuşkusuz plus peteklerinde kendi arasında birçok farklı kalitede üretilen çeşitleri vardır. Üstten bakıldığında S şeklindeki plakaların arasının dar olması, plus peteğin daha verimli olarak ısınacağı anlamına gelmektedir. S şeklindeki plakaların arası açık olan plus petekler, mümkün olduğunca sadece adı plus petek diye seçilmemelidir.

Kaliteli bir plus petek, kullanılan mekan için gerekli olan asgari petek uzunluğunun da daha az olmasını sağlamaktadır. Örneğin; 140 mt² bir evin yeterli oranda ısıtılması için döküm olarak bilinen yani eski model 20 metre uzunluğunda petek gerekirken, aynı mekanın verimli bir şekilde ısınması için 11-13 metre plus petek yeterli olacaktır. Bu durum kuşkusuz kullanılan kombinin BTU değerine ve markasına göre de değişmektedir. Ancak petek seçiminin de en az kombi seçimi kadar önemli olduğu unutulmamalıdır.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.