Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Akıllı ev

Kombi seçimi

1 Ekim 2011 2.648 kez okundu Yorum yapılmamış

Kombi nedir?

Günümüzde kombiler, konutunuzun hem ısıtma hem de kullanım sıcak suyu ihtiyacını karşılayan ve sayesinde ek bir şofbene ihtiyaç duymadığınız; hafif ve küçük boyutlu, kolaylıkla taşınan, evin kombi için müsait olan bir duvarına asılabilen ve bu özelliği sayesinde az yer kaplayan;  kısaca ”konforlu ısınma” deyince akla ilk gelecek olan cihazdır.  Peki kombi alırken dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir? Şimdi bu sorunuza cevap bulacaksınız.

Kombi seçimi ve kombi seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar

Öncelikle evinize uygun olan kombiyi;

1. Evinizin metrekaresine göre,
2. Evinizin yönüne göre,
3. Evinizin arada kalmış olmasına göre seçebilirsiniz.

Bunlara ilave olarak kombinin kapasitesi de kombi seçiminde önemli rol oynar. Aman cihazınız büyük olsun, kalorisi yüksek olsun diyerek  gereksiz masraflara girmeyin! Küçük evler için küçük kombiler, büyük evler için büyük kombiler idealdir.  Bu konuda bayilerin ücretsiz keşif hizmetlerinden mutlaka yararlanmalısınız. Eğitimli ve işinin ehli olan elemanlar bütçenize ve evinize dair en uygun teklifi sunar. Arzuya göre bu teklifi değerlendirir arzuya göre araştırmalarınızı kendiniz sürdürebilirsiniz. Bunun için ise ısı sistemleri ile ilgili gerek çevrenizde gerek piyasada bulunan ürünleri araştırmalı, broşürler edinmeli ve teknik verileri karşılaştırmalısınız. Fakat bu arada atlamamanız gereken bir nokta var: Evin ısınmasını sağlayan radyatör olduğu için satın alırken dikkatli olmalısınız. Kombiden alacağınız ısıl değerle radyatörleri ısıtabilirsiniz. Örneğin; 80 – 90 metrekarelik yerlere 17000 kilokalorilik kombiler uygun olabilir. 90 – 150 metrekarelik yerlere 20000 kilokalorilik kombiler uygun olabilir. 150 metrekarelik ve üzeri için ise 24000 – 36000 kilokalori arası kombiler uygun olabilir.

Kombi alırken teknik olarak dikkat etmeniz gereken noktalar ise şunlardır:

1. Donmaya karşı korunması olmalıdır.
2. Elektronik ateşleme sistemine sahip olmalıdır.
3. Kullanım sıcak suyunu sabit ısıda verebilmelidir.
4. Kullanımı kolay olmalıdır.
5. Pompa sistemi dayanıklı olmalıdır.
6. Yakıttan tasarrufu sağlamak için alev modülasyonuna sahip olmalıdır.
7. TSE, CE, ISO 9002 standartlarına sahip olmalıdır.

Kabul edilmeli ki, bir kombi alırken evinizden seçeceğiniz kombiye kadar düşünmeniz gereken pek çok maddi ve teknik detay mevcut. Sizler ülkemizde ısı sektöründe lider olmak için birbiriyle yarışan ve size konforlu ısınmayı sunacak, teknolojik açıdan en gelişmiş olan kombileri tercih etmelisiniz.

Ev dedik, kombi dedik. ”Peki bunun dışında dikkat edilmesi gereken başka bir nokta yok mu?” Derseniz, elbette var. Hatta en önemlisini en sona sakladık diyebiliriz: Teknik servisler!

Teknik servisler
Kombi seçiminden daha önemli bir nokta varsa o da satıcınızın size sunacağı satış destek hizmetidir. Kombi alırken seçtiğiniz markanın bölgede yetkili servisi olup olmadığını, varsa da bu servisin nasıl hizmet verdiğini araştırmalısınız. Günümüzde kombilere genel olarak 2 ile 7 yıl arasında garanti verilmektedir. Fakat cihazınız arızalandığında ya da iş günü dışında acil bir durumla karşı karşıya kaldığınızda 7.24  hizmet veren ve tüketici haklarına saygılı teknik servis, sizin hizmet memnuniyetiniz açısından da oldukça önemlidir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.