Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Konuşan buzdolabı

24 Kasım 2011 2.984 kez okundu Yorum yapılmamış

Konuşan çamaşır makinasından sonra konuşan buzdolabını sizinle paylaşmak istiyorum. Buzdolabını açtığımızda bazen bakar kalırız. Ne aradığımızı unutabiliriz. Böyle zamanlarda bazı buzdolapları açık kaldığı için bip bip şeklinde sinyal gönderir. O zaman kim bilir içinden buzdolabına cevap verenler oluyordur sanırım. Ne aradığımı bilsem açık tutmam diyerek. İşin esprisini bu tabi ki.

Ciddi olarak konuşan buzdolabını paylaşıyorum şimdi. Japonya’da Matsushita Şirketi tarafından üretilen buzdolabı satışa sunulmuş. Buzdolabının özelliği yiyecekler bozulmaya yüz tuttuğu durumda uyarı mesajı veriyor. Japon bilim adamları tarafından tasarlanan konuşan buzdolabı iç sıcaklığı ve soğutma sisteminin ısı verimi, mikro işlemcilere bağlanmış ve sensörler tarafından ölçülüyor. Kapısı açık kalan buzdolabı sesli uyarı mesajı veriyor. İçi fazla doldurulduğunda yine aynı şekilde sesli uyarı mesajı veriyor.

Akıllı ev projelerinde bulunan buzdolabı özellikleri ise mükemmel bir şey. Buzdolabı dışardan aranabiliyor ve meyve suyu olup olmadığı sorulabiliyor. Ericsson tarafından geliştirilen tasarımda, buzdolaplarının kapısına monte edilecek dokunmatik ekran ile İnternet bağlantısı olan bir mutfak bilgisayarı, bilgisayarın dışarıyla iletişimini ve dışarıdan erişimini sağlayan e-box cihazı bulunuyor.. Buzdolabı üzerindeki bir Web paneli sayesinde Internet üzerinden yemek tarifleri alınabiliyor ve malzemeler alışveriş listesine dönüştürülebiliyor. Ayrıca, Web panel ile çalışan bir barkod tarayıcısı sayesinde buzdolabındaki malzemeleri görerek eldeki malzemelere uygun tarifler alınabiliyor. Ayni mutfakta bulunan ağ bağlantılı bir bulaşık makinesi arızalandığında, teknik servisle bağlantıya geçip problemlerini aktarıyor.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.