Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Banyo

Küçük banyolar, dekorasyon hileleri

5 Nisan 2012 3.055 kez okundu Yorum yapılmamış

Büyük kentlerde evler giderek küçülüyor ve hızlı yaşam tarzlarına entegre oluyorlar.  Yaşam alanları, mutfakla bütünleşiyor, banyolar, hızlı duş ve ihtiyaçların giderildiği ufak mekânlara dönüşüyorlar. Ufak banyoları kullanışlı hale getirerek, evin en samimi mekânına çevirebilmek için bazı hilelere ve ipuçlarına ihtiyacımız oluyor.

Ufak banyolarda açık ve doğal renk kombinasyonları, ferahlık duygusunu fazlalaştırmanın en garanti yoludur. Pastel, nötr ve yumuşak tonlardan uzaklaşmadan, güçlü renklerden kaçarak, sınırlı aksesuar kullanımıyla küçük banyonuzu olduğundan büyük algılatabilirsiniz.

Banyoyu dar ve ağır gösterecek, haraketli karolardan uzak durun ya da aynı renkteki, farklı dokularda olan modelleri tercih edin. Büyük koralardan ziyade küçük ölçekli duvar ve zemin karolarını kullanın. Yapıştırma esnasında çok fazla derz aralığı bırakılmaması gerekiyor, değiştiremiyorsanız eğer, yere açık renkli bir banyo paspası sererek kamuflaj yapın.

Banyolarda son zamanlarda sıklıkla kullanılan duvar kâğıtlarını, düşey çizgili olanlardan tercih edin. Bakışları yukarı çekmek için, bordür kısımlarını duvarın üst bölümüne denk gelecek şekilde yapıştırılmasını sağlayın. Yine yükseklik hissini artırmak adına, duvar ve tavan başlangıç noktasına, kabartmalı dekoratif aksamlar yerleştirerek, tavanla aynı renge boyayın.

Doğru ışıklandırma küçük banyoların olmazsa olmazıdır. Olduğundan büyük algılanması için ekstra aydınlatma objelerini, her yüzeyi eşdeğer aydınlatacak gizli tavan ışıklarını tercih edin.  Bol aydınlanma için aynalardan yardım alabilirsiniz. Karşılıklı iki duvara asılmış 2 ayna ile optik hileler yapın.

Küçük banyolarda küvet çok fazla yer işgal edeceğinden, duş teknelerine yönelin. Duş teknenize buzlu cam yerine şeffaf cam ya da kullanmadığınızda açık tutacağınız duş perdelerini tercih edin. Ufak banyonuzda girinti veya nişler varsa klozeti bu alana yerleştirin ve üzerine cam duvar rafları ekleyerek, ölü alanları değerlendirin.

Çok fazla aksesuar ve dağınıklık zaten ufak olan banyonuzu, renk ve dekor kirliliğine sokar. Gereksiz olan her malzemeyi, sepetlere koyun ve ya alternatif depolama çözümleri bulun.  Ufak banyonuza asacağınız pencere illüzyonlu bir resim ya da ufuk çizgisi betimlenmiş bir fotoğraf, hem dekoratif durur hem de banyoya derinlik sağlar.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.