Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Küçük bir mutfak nasıl düzenlenmelidir?

6 Temmuz 2012 5.333 kez okundu Yorum yapılmamış

Eğer, alan olarak küçük bir mutfağınız varsa, her şeyi sıkıştırarak karışık ve kullanımı yetersiz bir mutfak yapmış olabilirsiniz. Düzenli ve her şeyinizi toplayacak olan, mutfak dolabı ayarları ve birkaç püf noktası ile küçük bir mutfağı da ergonomik olarak kullanabilirsiniz.

Mutfağınızı sıfırdan yapıyorsanız, mutfak dolaplarını biraz derin ve büyük yaptırabilir, boşluk olan alanlarda farklı düzenlemeler yapabilirsiniz. Dolapları yaptırırken, tavan sınırına kadar yaptırın ve az kullandığınız eşyaları, yukarıdaki raflara yerleştirerek yer kazanın. Dikdörtgen bir mutfak şekliniz varsa, at nalı şeklinde dönen bir tezgah ile, tezgah kullanım alanınızı arttırabilirsiniz. Ankastre ürünler kullanarak fırını, mikrodalga fırını set üstüne gömme kullanarak, tezgahta yer kazanabilirsiniz.  Dolaplardan kalan boşlukların bir kısmına, raf atarak veya askılar asarak, göz hizasında kullanacağınız bazı mutfak eşyalarını yerleştirebilirsiniz. Tavandan askı ile tavaları ve kullanılan bazı malzemeleri, tavana asabilirsiniz. Mutfak dolaplarının yanına yaptıracağınız raylı kiler sistemi, hem yer kaplamıyor hem de bütün erzağınızı topluyor. Kuru gıdalarınızı, ağzı kapalı cam şişelere veya kutulara alın, hem az yer kaplar, hem de uzun süre bozulmazlar. Mutfağı yeni yaptırmıyorsanız, çekmecelerin ve dolapların içlerine bölmeler atın. Bu bölmeler, yatay ve dikey atılabilir. Çekmecelerin, en dip noktasına kadar açılmasını sağlayacak mekanizmalar yerleştirin. Raflar arasında boşluklar kalabiliyorsa, ince uzun bir mutfak dolabı yaptırarak kesme tahtası ve tepsiler için yer kazanırsınız. Şık olan bazı mutfak gereçlerini veya fincanları, tezgah üzerinde tutabilirsiniz. Mutfak girişine veya buzdolabı etrafına niş yaptırabilir, kitaplarınızı, tuzluk ve biberlik gibi pek çok eşyayı yerleştirebilirsiniz. Şık tabaklarınız ile az kullandığınız bazı mutfak gereçlerini, salonda büfenizin içine alın. Mutfakta televizyon istiyorsanız, onu yer kaplamaması için duvara montaj edin.

Küçük mutfaklar, iyi kullanılırsa her şeyin yerleşebildiği büyük alanlar olabilirler. Önemli olan, ihtiyacınıza göre şekillendirmek ve uygulamaktır.

 

 

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.