Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Küçük evler için işlevsel çözümler

14 Mayıs 2013 2.446 kez okundu Yorum yapılmamış

küçük ev dekorasyonuKüçük bir ev, daha en baştan fikir olarak dahi her insana itici gelmesine karşın hayatta rüzgarın nereden eseceği belli olmuyor ve küçük evlerin işlevsel yaşam alanlarına dönüştürülmesi bir “zorunluluk” olabiliyor. Tüm ihtiyaçların karşılanması için yeterli eşyanın kullanılması gerektiği gibi bir de gelip gideni çok olanların misafirleri için ekstra alanlar oluşturması gerekmekte, bu da küçük ev için dekorasyon konusunda yaratıcı fikirlere ihtiyaç duyulmasına neden olmakta. Küçük bir evi hem görenlerin beğenisini kazanacak kadar şık hem konforlu hem de işlevsel bir kullanıma sahip olacak şekilde dekore etmek için bazı konularına muhakkak dikkat edilmesi gerekir. Görsellik, küçük bir evin depresif bir etki oluşturmaması için önemlidir. Bu nedenle işe, duvar ve perdelerde mümkün olduğunca açık renkler ve hatta beyaz renk tercih ederek başlamak akıllıca bir fikir olacaktır. Tamamen beyaza bürünerek İskandinav tarzı dekorasyon etkisi yaratılmaması içinse gri, krem, şampanya, lila, bej gibi “nötr tonlar” da tercih edilebilir.

küçük evlerKüçük evlerde özellikle antrenin çok iyi değerlendirilmesine dikkat edilmesi gerekir. Sadece yaşam alanlarının değil, bu gibi “nispeten ölü” alanların da işe yaraması için şık olduğu kadar geniş de bir dolap almak, fazladan depolama alanı göz çıkartmayacağı için oldukça akıllıca bir seçim olabilir. Küçük alanları daha şık göstermek için renk ve aydınlatmanın doğru yönetilmesi gerekirken bir yandan da aynaların saydam etkisinden yararlanılabilir. Dekorasyona dair her ne varsa insan tarafından “ışık sayesinde” algılanmak ve aynalar da mekan algısını direk etkilediğinden, doğru kullanılmaları haline küçük bir evin dahi şık görünmesini sağlayabilirler. Yatak odasında kullanılacak bir boy aynalı elbise dolabının “antreye” yerleştirilmesiyle birlikte bir taşla iki kuş vurulabilir ve yatak odasında yer açarken aynı zamanda girişte aynanın pozitif enerjisinden yararlanılabilir.

küçük ev örnekleriAtmaya kıyılamayan eşyalar da küçük evlerin daha da kasvetli görülmesinin temel nedenlerindendir. Bir pul koleksiyoncusu edasıyla ve büyük bir titizlikle eşyalarınıza bağlanıyorsanız, atmaya bir türlü kıyamadığınız ve yakın gelecekte de kıyabilecek gibi görünmediğiniz bu eşyalarınız için ayrı bir depolama ünitesi satın alın. Ayakaltında dolaşan “ıvır zıvırlar” için bir depolama alanı oluşturmanız dahi evinizin dekorasyonunda büyük bir değişim yaratacaktır. Lavaboların alt bölümünün dahi bir depolama ünitesine dönüştürülmesi avantaj sağlarken, “duvar raflarını” da unutmamak gerekir. Duvar rafları kullanım alanını daraltmadığı ve duvar yüzeyinin tamamen kapanmasına neden olmadığı halde oldukça yararlı bir depolama alanı olarak pratiklik sağlayacaktır. Ayrıca duvar rafları birçok farklı aksesuarın veya kitabın yerleştirilmesi ile şık bir detay haline de gelebilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.