Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Küçük evlerde depolama çözümleri

23 Nisan 2012 3.927 kez okundu Yorum yapılmamış

Küçük evlerde derli toplu yaşamanın tek çaresi, olabildiğince fazla düzenli olup, pratik depolama çözümlerine başvurarak yaşamayı gerektiriyor. Standart 4 kişilik bir ailenin ortalama 100 m2’lik, net kullanım alanı olan bir evde yaşamak için aile bireylerinin her birine ve ortak kullanım alanlarına uygun bir şekilde evinizi planlamanız gerekiyor. Küçük evlerin en büyük derdi, en ufak bir düzensizlikte karmaşanın çıkması ve evin olduğundan fazla dağınık gözükmesine neden olmasıdır, bu sebeple olabildiğince fazla dikkat ederek, evdeki her bireye kişisel sorumluluklar yükleyerek bu işin üstesinden gelebilirsiniz.

Depolama çözümleri işte bu noktada devreye giriyor. Evde kullanılmayan, atıl, küçülmüş, bozulmuş ve kullanmadığınız bütün eşyalardan kurtulun. Çöp ev gibi biriktirmenin ve saklamanın hiçbir anlamı yok zira hepsi küçük alanlarınızda yer teşkil edecekler. Günlük, sezona göre ayarladığınız kıyafetleri dolapların içine yerleştirirken, sezon dışı eşyaları preslenebilen vakumlu torbalara doldurup, ortalıktan kaldırın. Bunun için en uygun yerler, baza altı, dolap üstü ve ya sandıklar olacaktır. Düzenli ve temiz gözükmeleri için vakumladıktan sonra hurçların içine yerleştirebilirsiniz.  Kullanmadığınız yastık, yorgan ve yünlü, kaz tüyü mont ve kabanlar gibi herhangi bir eşyanızı 3’de 1 oranında küçülterek çok fazla yer tasarrufu sağlamanıza yardımcı olacaktır.  Vakumlanan torbalar ne kadar şeffaf olurlarsa olsunlar, içine koyduklarınızın neler olduğunu anlamak için üzerlerine notlar iliştirmelisiniz.

Sezonluk kıyafetleri ve ayakkabıları dolap içine yerleştirirken pratik askılama çözümlerinden ve çekmece içi ayraçlarından yardım alabilirsiniz. Çorapların ayrı ayrı durabilmesi için çorap ayraçları, fular, kravat ve kemerler için askılar kullanılabilir. Abiye ve şık kıyafetlerinizi şeffaf elbise gamboçlarına koyabilirsiniz.

Ayakkabıların saklanması için plastik ayakkabı kutuları çok işe yarıyor. Teker teker her ayakkabıya özel kutu almaktansa, uzun plastik çizme kutularından alıp en az 4 çift kışlık ayakkabınızı hatta7-8 çift  ince yazlık sandaletlerinizi içlerine depolayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu, ayakkabıları depolarken mutlaka tozdan ve kirden arındırarak saklamanız olacaktır. Bu plastik kutuları yine dolap üstlerine, boyunuzun erişemediği alanlara kaldırabilirsiniz.

Herkes kendi odasından sorumlu, kullanılan her eşya, işi bitince tekrar aynı yere kaldırılırsa dağınıklığı bilhassa önlenir ve bir o kadar da çabuk evin temizliğini yaparsınız.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.