Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Küçük metrekareli evler

15 Temmuz 2012 5.895 kez okundu Yorum yapılmamış

Sık sık İkea’ya gittiğinizde küçük metrekarelerde döşenmiş evler gürürsünüz. 55m2 veya70 m2gibi olan bu evlerde ortak özellik genişlik ve rahatlıktır. Hiçbir şey sıkışık ve üst üste değildir. Hatta mutfaklar ve oturma odaları göz alıcıdır. Bu kadar küçük metrekareler de olan evler nasıl oluyor da bu kadar ferah oluyor? Bir kaç püf noktası verelim istedik.

Öncelikle bu etki ışık ile sağlanmaktadır. Pencereler, 30-40cm aşağıya ve yanlara doğru büyütülüyor ve ışık mümkün olan tüm gücü ile evi aydınlatıyor. Pencerelerin alt kısımlarına kapaklı dolaplar yaptırılarak hem görüntü güzelleştiriliyor hem de ek depolama alanları ortaya çıkarılıyor. Salonda kullanacağınız geniş büyük aynalar ile gün ışını destekleyerek genişlik hissini arttırabilirsiniz. Evin normal planında mutfak ile başka oda duvarları yıkılarak kaldırılıyor. Yatak odası için sadece bir set yapılıyor. Böylelikle 55 m2’lik bir ev ise tamamı açılmış ve kullanıma katılmış oluyor.  Arzu edilirse yatak ve mutfağın yerleri de değiştirilebilir daha kullanışlı bir şekle dönüşebilir. Duvarların yıkımı sırasında, ortaya çıkan kolanları tv ünitesi , kitaplık olarak kullanabilirsiniz veya sütun dışını oval hale getirerek raflar takabilirsiniz. Önemli çerçeveleri, kitapları ve aksesuarları bu sütunlara taşıyabilirsiniz. Yatak odası kapısında bir bölme demiştik eğer arzu ederseniz bu bölmeyi büyük bir paravan olarak da kullanabilir, paravanı isterseniz kapatabilirsiniz. Son dönem portatif, raylı duvar üniteleri de kullanılmaktadır. Mutfak tarafına çekerek orayı kapatabilir yatarken yatak odası tarafına çekebilirsiniz. Üstelik, bu portatif duvarların üstüne yapacağınız duvar kağıtları veya resim uygulamaları ile göz alıcı bir etki yaratabilirsiniz. Bu kadar küçük evlerde en iyi öneri eşyaların özellikle yatak odası ve mutfağın özel imalat üretilmesidir. Evin m2 ölçüleri alınarak yapılan özel imalatlar ile sıkışıklığı ortadan kaldırarak geniş alanlar yaratabilirsiniz. Özellikle mutfaklarda beyaz mutfak tercih etmenizde fayda vardır. Mutfağı barlı veya küçük bir ada ile yaptırırsanız, yemek odasını da halletmiş olursunuz. Beyaz mutfaklara karakter katmak ve yumuşatmak çok kolaydır. Çiçekler, renkli bar tabureleri ve cıvıl cıvıl mozaikler ile etkileyici ve dikkat çekici kaliteli bir etki yaratabilirsiniz.

Küçük fakat kullanışlı bir ev55 m2içindede yapılabilir, önemli olan sizin rahatınızı engellemeyecek, genişlik hissi veren birkaç püf noktasına dikkat etmektir. Üstelik bu küçük evler öylesine şık ve gösterişli olmaktadır ki, içinde yaşamaktan ve misafir ağırlamaktan çok zevk alacaksınız.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.