Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Küçük odalar nasıl dizayn edilmeli?

6 Ağustos 2013 5.849 kez okundu Yorum yapılmamış

Günümüzde küçülen kucuk oda 1aile yapısı, artan yalnız yaşama oranı gibi nedenlerden ötürü küçük evlere rağbet arttı. Artan bu talep karşısında konut üreticisi firmalar da küçük ev imalatlarını önemli oranda artırdılar.

“Küçük ev” denildiğinde, küçük odalardan oluşan çok odalı evler şeklinde ya da az odalı (1+1, 1+0 gibi) konut tipleri halinde tüketicilerin hizmetine sunulan evler anlaşılmaktadır. Bütçesi dar ve çocuklu aileler için küçük odalı evler doğal olarak daha uygun tercihleri teşkil etmektedirler. Ancak, odalar küçük olunca evlerin dekorasyonunda bazı sorunlar gündeme gelebilmektedir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için aşağıdaki gibi bazı ipuçlarına dikkat etmek faydalı olacaktır:

  • Açık renkler ortamı daha geniş ve ferah gösterir. Bu nedenle, duvar boyası ve zemin döşemesinde açık renkleri tercih edin. Mobilykucuk oda 2alarda da açık renk ilk tercihiniz olmalıdır. 
  • Oda çocuk odası yapılmak üzere ayrılmış bir oda ise şayet; ranza, gömme yatak gibi yerden avantaj sağlayan çözümlerden muhakkak yararlanın.
  • Tüm mobilyaları birden fazla işlevi karşılayacak şekilde seçin ya da çok daha uygunu odaya özel tasarımlar yaptırın. Bu şekilde odanın her köşesinde yararlanmayı mümkün kılan bir düzayn söz konusu olacaktır. Puflarınızın aynı zamanda sandık olması, dolap içlerinde dekoratif kutularla depolama alanlarının oluşturulması, ranza altına sürgü yataklar ilave edilmesi gibi çok fonksiyonlu mobilya tasarımlarına yönelin.
  • Tek çocuk için dizayn edilmekte olan bir oda söz konusu ise yatakları gömkucuk oda 3me yatak yaptırıp, hem yatak, hem de dolap için aynı alanı kullanmak da oldukça pratik bir tercih olacaktır.
  • Küçük odalarda yer halılarını çok büyük seçmemeye özen gösterin. Bu şekildeki bir seçim hem odayı daha dar gösterecek, hem de kullanım zorluğu yaratacaktır.

Bunlar ve benzeri birçok dekorasyon detayı ile küçük odaları da hem işlevsel, hem de görsel açıdan hoş bir şekilde dizayn etmek söz konusu olabilecektir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.