Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Küçük salonlar için mobilya düzenlemeleri

25 Aralık 2012 10.612 kez okundu Yorum yapılmamış

Kanepenin sunduğu rahatlıktan salonu küçük olduğu için vazgeçmek pek de hoş bir duygu olmasa gerek. Salonun küçük olması dekoratif oynamalar yapmak için elinizi kolunuzu bağlıyormuş gibi görünse de, tüm koltuklarınızı yenilemenize gerek kalmadan da bir takım küçük düzenlemeler ile kanepenizin konforuna doyasıya varabilirsiniz. Salonunuz küçük olduğu için kanepenizi yerleştirmekte zorlanıyorsanız, bir takım eşyaların yerini değiştirmek ve bazılarından da tamamen vazgeçmeniz gerekebilir. Küçük salonlarda en çok yer kaplayan eşyalar arasında olan sehpalar, zaten küçük olan salonun daha da sıkışık hale gelmesini sağlar. Salondaki mobilyaların birbirine yakın olması zaten çok fazla sehpa kullanmayı gereksiz hale getirir. Geniş ve tek bir sehpa kullanmak herkesin kullanımı için yeterli olurken salonunuzda kanepe için daha fazla alan açılmasını sağlayacaktır. Belki de zigonlar bu konuda en uygun seçenek olacaktır.

Sehpa yerine geniş bir puf kullanmak da küçük salonlar için oldukça işlevsel ve aynı zamanda estetik bir çözümdür. Kanepe konforunun deyim yerindeyse taçlanmasını sağlayan puflar, kalabalık ortamlarda bir sehpa görevi de göreceğinden bir taşla iki kuş vurmanızı sağlayacaktır. Mevcut kanepenizle renk konusunda uyum sağlayacak bir puf işinizi görebileceği gibi kanepenizin konumunu değiştirmek de mekan algısında fark yaratacaktır. Sırtı kısa olan bir kanepe pencere önüne de konulabileceğinden mekana giren doğal ışığı engellemeden salonda alandan tasarruf etmenizi sağlayabilir. Pencere önleri çoğu zaman ışık geçişinin kesintiye uğramaması için boş bırakılsa da, alan sorunu yaşanan bir salonda her köşenin değerlendirilmesi gerektiğini unutmayın.

Küçük salonlarda mobilyaların tamamı birbirine yakın olduğundan özellikle kol yaslama yerleri geniş olan tek parça koltuklardan mümkün olduğunca uzak durmanız gerekir. Her tekli koltuk sahip olduğu koltuk yaslama alanı ile siz farkında olmadan salonda geniş bir alan kapladığından, mümkün olduğunca tek parça mobilyalar tercih etmenizde yarar var. İnsanların birbirine yakın ve aynı kanepe üzerinde oturması mekanın daha sıcak bir atmosfer kazanmasını sağlarken, sizin için de hatırı sayılır bir alan tasarrufu sağlayacaktır. Ancak ince uzun salonlarda mekanın daha da uzun görünmesini engellemek için tekli koltuk tercih edebilirsiniz. Bu şekilde mekana derinlik kazandırarak insanların tek bir alanda oturmasını ve insanların birbiriyle konuşurken sağa sola dönmek zorunda kalmamasını sağlayabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.