Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Küçük yatak odalarına işlevsel çözümler

25 Nisan 2012 2.769 kez okundu Yorum yapılmamış

Gün içerisindeki koşuşturmalardan yorgun düşüp, belki de en çok vakit geçirdiğimiz yatak odalarımıza kendimizi dinlenmek için atıyoruz. Aslında uyuyarak geçirdiğimiz zamanın ortalama 7 ila 9 saat olduğunu düşünürsek, evin hiçbir odasında sabit bir şekilde bu kadar çok zaman geçirmiyoruz. Bu sebeple yatak odalarımızı olabildiğince havadar ve temiz tutmalıyız. Rahat bir yatak, huzur veren, ruhumuzu sakinleştiren renklerde donattığımız bir yatak odası tasarlamalıyız.

Yatak odanız çok fazla küçükse, illaki yatağınızın iki tarafını boş bırakacağım diye yerden kaybetmeyin, yatağın bir tarafını duvara yaslayabilirsiniz. Diğer tarafta açılan boşluğa komidin ya da şifonyerinizi yerleştirebilirsiniz. Komidin ve diğer çekmecelerin içlerini olabildiğince fazla eşya alabilmesi ve bir o kadar da düzenli olması için çekmece içi düzenleyicileri çok işe yarayacaktır.

Komidininiz yoksa, aynı iki renkli sepeti ya da hasır kutuyu komidin amaçlı kullanabilirsiniz. Yatağınız bazalı ise, size çok fazla depolama alanı sağlar, bu sebeple sık kullanmadığınız bütün eşyalarınızı buraya depolayabilir, gerektiğinde pratik bir şekilde açıp alabilirsiniz. Bazasız bir yatağı tercih ettiyseniz, yatak alt kısmına koymak için tasarlanmış tekerlekli saklama üniteleri, hem çok dekoratif, hem de çok kullanışlı.

Dara yatak odalarında sürgülü dolaplar tercih edilmeli ve elbiselerin ve aksesuarların göz yorgunluğu yaşatmaması ve küçük olan odanın daha da darlaşmaması için hemen bütün eşyalar dolapların içinde muhafaza edilmelidir. Açık raf sistemleri küçük yatak odaları için uygun değildir.  İllaki menteşeli kapak kullanmak istiyorum diyorsanız, elinize metreyi alıp ölçün, dolap kapağının açılabilmesi için 60 cm kadar boşluk bırakılması gerekir.

Yaptırdığınız sürgülü kapakların bir tanesine ayna eklettirerek, mekânı olduğundan büyük gösterebilirsiniz.  Kapı ağzından ileriye doğru sereceğiniz dikey çizgili açık renkli bir halı perspektif etkisi yaratır.

Küçük yatak odalarında TV ünitesi için yer ayırmaya ve mekânı daha küçültmeye zorlamayın. Cihazları duvara monte edin ve kenarlarına bir iki adet rafla çözüm sağlayın.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.