Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Kullanım alanına göre bahçe dekorasyonu

22 Kasım 2011 2.350 kez okundu Yorum yapılmamış

Yoğun hayat koşuşturmasının insanoğlunu doğadan ayırdığının düşünülmesi özellikle bahçeli evlerin satışını arttırmış durumdadır. Tempolu ve hızlı yaşamın sıkıntı ve stresinden uzak bitkiler ve ağaçlar arasında bir yaşam herkesin ihtiyacı olduğu bir rahatlama şeklidir. Şehirlerde beton binalar arasında artık çok az gördüğümüz yeşil alanların kendimize ait olanlarının yani bahçelerimizin de dekorasyonu, bulunduğunuz ev ortamı kadar önemlidir. Gerek yetiştirilen bitkiler, gerekse bahçe içerisinde kullanılmış olan malzeme ve türleri dekorasyonun kalitesini ortaya çıkarmaktadır. Bahçelerinizi dekore ettiğiniz araçlar ile dinlenme cennetine, canlı aksesuarlar kullanarak yaratıcılığınızın arttıran veya taş aksesuarlar kullanarak tarihi mekânlara çevirebilirsiniz. Bu konuda öncelikle yapılması gereken bahçenin nasıl kullanılmak istenildiğine karar verilmesidir.

Dinlenme alanı olarak kullanım: Bahçeli ev seçiminin büyük oranda dinlenme amacı ile kullanım olduğu bilinmektedir. Stresli bir hayatın yorgunluğunu üzerinizden atmak için bahçenize bir hamak kurup güneş ışığından yararlanarak kitap okumak bile yeterlidir. Yalnız bahçe dekorasyonu dinlenmek için dahi olsa bu kadar basite indirgenemez. Uzmanların görüşlerinde belirttikleri bu amaçla oluşturulacak olan bahçenin doğallığının korunması sadece aksesuarlarla tamamlama yapılmasıdır. Ahşap ve özellikle eskitilmiş aksesuarların kullanılması dinlenme amacına en uygun olacak seçenektir. Masa sandalyelerin keskin kesimlerde olmaması daha çok oval çizgilerin tercih edilmesi, renk olarak doğal ahşap renkleri dışına pek çıkılmaması tavsiye edilir. Renk uyumunun önem kazandığı mekânlar da yeşili tamamlayıcı renk olan mor veya magenta’nın açık tonlarının kullanılması da dinlenme amacına uygun örneklerdendir. Dekorasyonun geneline göre uygun renk de yer minderleri, salıncaklar kullanılabileceği gibi gece ışıklandırmasının da renk kullanılmadan beyazın tonlarının tercih edilmesi gerekir.

Yaratıcılığı arttırıcı alan olarak kullanımı: Çoğu yazar, ressam veya sanatçının en büyük eserlerini düşündükleri yerler genelde doğa içinde olan veya doğa ( deniz, göl, orman) manzarası olan yerlerdir. Doğanın insan üzerinde otomatik olarak yaratıcılığı arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Yeşil rengin hâkim olduğu bu mekânlarda denge ve güven hissinin artması renk karakteristik özelliğidir.

  • Bahçenizin canlı renkleri bulunan çiçeklerle süslenmesi
  • Ağaçların düzenli olarak budanarak şekillerinin isteğinize göre değiştirilmesi
  • Aksesuarlarda turuncu ve kırmızının açık tonlarının kullanılması,
  • Metal yerine ahşap tercih edilmesi ve tercih edilen ahşap renklerinin canlı renklerden seçilmesi
  • Işıklandırma olarak açık tonların kullanılması
  • Bahçeniz farklı bir doğa manzarasına komşu ise önünün tamamen açılarak iki manzaradan da yararlanılması sağlanması uzmanların tavsiyeleri arasındadır.  

Tarihi mekân olarak kullanımı: Bahçe dekorasyonlarında tarih severler içinde birçok aksesuar bulunmaktadır. Özellikle bahçenin genişliğine göre kullanılacak bahçe taşları mekânın tarihsel özellik kazanmasını sağlayan en önemli parçalardandır. Aksesuarlarla bahçenizi saray bahçesine çevirebileceğiniz gibi, savaş meydanı imajı da vermeniz mümkündür.

 • Mümkün olduğunca fazla taş aksesuarı kullanılması
 • Renk uyumu olarak kahverengi ve tonları tercih edilmesi
 • At arabası veya çekmeli araba gibi eskitilmiş tahtalardan yapılan aksesuarlar kullanılması
 • Ağaçlarda budama yapılmadan orijinal hali ile bırakılması
 • Kırık çömleklerin sadece tek taraflarının gösterilecek şekilde yere gömülmesi veya uygun yerlere çardakların inşaa edilmesi
 • Işılandırma da mat tonların kullanılması
 • Plastik veya metal aksesuarların tercih edilmemesi tavsiyeler arasında bulunmaktadır.

 Bahçenizin tasarımı kullanım amacınıza göre şekilleneceği için yaptığınız değişikliklerin kalıcı olarak değil, istenildiği zaman diğer amaca göre düzenlenecek ortamı hazırlaması gerektiği de göz önüne alınmalıdır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.