Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Akıllı ev

Kullanışlı merdiven altı depolama alanları

9 Ağustos 2012 3.880 kez okundu Yorum yapılmamış

Çok katlı yapılarda kullanılan merdivenler her ne kadar katlar arasındaki ulaşımı gerçekleştirse de, mekanın sahip olduğu alandan büyük oranda çalar. Birçok insanın ev ve iş yerlerindeki en büyük sorunlarından bir olan ölü alanlar, merdivenli mimariye sahip olan mekanlarda daha da yaygın rastlanılan bir sorundur. Merdivenlerin mekanın sahip olduğu alanı büyük bir oranda daraltması, merdivenlerin bizzat kendisinin bir dekorasyon öğesi olarak kullanılmasını gerektirir. Yeni sezon tasarımlarında bir trend haline gelen merdiven dekorasyonu, depolama alanlarının da kullanımı ile oldukça işlevsel mekanlar yaratılmasını sağlıyor.

Yapı içinde yer alan merdivenlerin beton bloklar halinde yapılması, mekanda farklı alternatifler kullanılamamasını sağlayan en büyük nedenler arasındadır. Bu nedenle yeni yapılan bir ev ya da iş yerinde merdivenlerin beton bloklar halinde yapılmasını istemek, heralde verilebilecek en kötü karar olacaktır. Mekandan ayrı bir unsur haline dönüşecek merdivenlerin muhakkak farklı bir malzeme kullanılarak yapılması gerekir ki, böylece merdivenler duvar ile tavandan ayrılabilsin. Şüphesiz merdiven yapımı için tercih edilebilecek en iyi malzeme, dekorasyonun son gözdesi doğal ahşaptır. Doğal ahşap kullanılarak yapılan merdivenlere birçok farklı tasarım uygulayabilir, her merdivenin boşluğu bir depolama alanı olarak kullanabilirsiniz.

Merdiven altı olarak nitelendirilen alan, aslında ev ve iş yerlerinde doğrudan depolama alanı olarak kullanılabilecek en verimli alanlardan biridir. Genel olarak mekanda yaşayan veya çalışan insanların ihtiyaçlarını karşılamak için en son kullanacağı yer alan merdiven altı, çoğu mekanda kullanım dışı kalmıştır. Bu alanların değerlendirilmesi için raflı veya çekmeceli ahşap modüller kullanabilir, merdivenin kaplayarak atıl hale getirdiği alan sorunundan yine merdiven sayesinde kurtulabilirsiniz. Her merdiven basamağının altına yere paralel uzanan raflar yaparak dahi oldukça geniş bir depolama alanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca merdivenin en yüksek basamağından aşağı yere doğru kapaklı bir dolap yapabilir ve dilerseniz bu alanı kiler olarak dahi kullanabilirsiniz. Merdiven altlarına yapılabilecek depolama alanları tamamen sizin hayal gücünüz ile sınırlı…

Rahnansaika

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.