Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar

Kültürel zenginliğin simgesi kilimler

8 Ekim 2012 2.998 kez okundu Yorum yapılmamış

Binlerce yıldır üzerinde sayısız medeniyetin kurulduğu Anadolu coğrafyasının kültürel kimliğini yansıtan kilimler, sıcak renkleri ve etnik dokularıyla mekanların zengin içerikli bir görselliğe kavuşmasını sağlıyor. Renk ve doku açısından birçok yeni nesil halının asla veremeyeceği bir kimliğe sahip olan Anadolu kilimlerinin elde dokunması da oldukça önemlidir. Farklı dekorasyon stilleriyle uyumlu bir görsellik oluşmasını sağlayan kilimlerin oldukça geniş bir kullanım alanı olduğu söylenebilir. Ev dekorasyonunun vazgeçilmezi olarak görülen kilimlerin ofis tasarımlarında da kullanılması ve böylece firmaların müşteri ile buluştuğu yer olan ofislerin son derece prestijli ve estetik bir kimlik kazanması da mümkün.

Görsel açıdan zengin bir görünüm sağlayan kilimler, beyaz tonlarının hakim olduğu mekanlardaki sıradan görünümün de büyük oranda kırılmasını sağlayacaktır. Mekan havasının daha sıcak hale gelmesine yardımcı olan kilimlerin eskidikçe daha da değer kazanması ise şüphesiz birçok dekorasyon öğesinde bulunmayan bir özellik. Doğal ahşabın giderek daha da önem kazandığı dekorasyon trendlerinin en lüks noktası olarak kabul edilen antikalarla mükemmel uyum sergileyen kilimler, eskidikçe antika değeri kazanarak lüks tutkusunun görsel yansıması haline dönüşüyor.

Nötr renkler kullanıldığı için donuk ve düşük enerjili bir atmosfer oluşan mekanlar için ideal çözümler arasında yer alan kilimler tüm bu katkıyı göze batmadan ve oldukça doğal bir görsellik ile yapmaktadır. Mekan dokusunu bozmayan ve abartılı bir görsellik oluşmasını önleyen kilimlerin sahip olduğu etnik doku, farklı konseptler yaratılmasını da büyük oranda kolaylaştırıyor. Dokunan yöreye göre farklı desenlere ve renklere sahip olan kilimler artık modern çizgilerin hakim olduğu mekanlar için de oldukça önemli bir aksesuar olarak görülüyor. Sıradanlığın ötesine geçmek isteyenlerin ev dekorasyonunda birçok farklı şekilde kullanabileceği etnik kilimler özellikle salonların havasını baştan aşağı değiştirecektir.

Sade renkli mobilya takımlarına sahip olanlar için de oldukça şık bir seçenek olan kilimler, mekanda kalabalık bir görsellik oluşmasını da engeller. Nötr renklerin yarattığı sade şıklığı bozmadan mekan dokusuyla tam uyum sağlayan kilimlerle dekorasyon konseptinin daha dengeli bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Antrelerden yatak odalarına ev dekorasyonunun neredeyse her bölümünde kullanılabilen kilimlerle yaratıcı tasarımlar yapmak da mümkün. Kilimin sahip olduğu renklere sahip olan farklı aksesuarlar kullanarak tamamen kilim odaklı bir mekan tasarımı dahi yaratabilirsiniz. Özel bir görünüme sahip olan ve eskidikçe değeri de artan kilimler ile evinizde görkemli olduğu kadar doğal da görünen bir atmosfer oluşturabilir, misafirlerinizin beğenisini kazanan bir tasarıma imza atabilirsiniz.

Rahnansaika

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.