Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Laminant parke seçimi

4 Aralık 2011 4.629 kez okundu Yorum yapılmamış

Laminant parkeler modern ev ve ofis tasarımlarında her geçen gün daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Ahşabın zengin görünümü ile kolay uygulamayı birleştiren laminant parke, yer dekorasyonu için akıllıca bir tercih olacaktır.

Laminant parkeler neden bu kadar yaygınlaştı?

Artık üretim yapan firmalar yer döşemelerinin dayanıklı olmasını göz önüne alıyor. Böylece bir ömür boyunca dayanabilen döşemeler, müşterilerin talebini arttırıyor. Ayrıca laminant parkelerin sorunsuz bir biçimde neredeyse herkes tarafından uygulanabilmesi de tercih edilme sebepleri arasındadır. Çok katmanlı laminantlar halen pazarda pahalı olsa da, sağlam yapısı ve uzun ömürlülüğü ile öncelikli tercih olmalıdır. Sadece ucuz olduğu için tercih edilen laminant parkeler, birkaç yıl içerisinde aşınarak sizi zor durumda bırakabilir. Yerlerinizi tekrar döşemek için harcayacağınız parayı düşünürseniz, en baştan çok katmanlı laminant tercih etmeniz çok daha mantıklıdır.

Laminant parkenin kaliteli olduğu nasıl anlaşılır?

Eviniz ya da ofisinize döşetmek istediğiniz laminant parkelerin piyasada oldukça fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu aşamada “nasıl olsa yere döşenecek” şeklinde bir mantık yürütmeyerek, en kaliteli malzemeden üretilmiş laminant parkeyi almalısınız. Ülkemizde son dönemde “Çin malı” furyasından nasibini almış durumdadır. Laminant parke alırken size gösterilen çin malı ürünlere ekstra dikkat etmelisiniz. Geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalar ile laminant üretiminde kanserojen maddeler kullanıldığı ortaya çıkan Çin malı laminant parkeler, ilerleyen günlerde ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmanıza neden olabilir.

Laminant parkenin kalitesini belirleyen devir sayısı genel olarak 12000 ile 15000 arasındadır. Laminant alırken satıcıya ürünün kaç devirde üretildiğini sormakla kalmayın ve ambalaj üzerinde de aynı sayıyı görmek istediğinizi belirtin. Üretici firma tarafından onaylanarak, laminant üzerine yazılmış devir sayısını görmeden laminant parke almayın. Dergi ya da broşürlerden beğendiğiniz laminant parke ile satın alacağınız ürünün aynı olduğundan emin olmanız da son derece önemlidir.

Satın alacağınız laminant parke toplarının kenar kısımları da kalitesini belirleyen bir özelliktir. Kenar kısımlarında çatlama, yırtık ya da pürüzler olan ürünler; döşeme sırasında buralardan esneyerek, kullanım esnasında yırtılmalara neden olmaktadır. Eğer kullanmayı düşündüğünüz model parça desenli ahşap görünüme sahip bir laminant ise, birleşme noktalarında esneme olmadığından emin olun.

Son olarak laminant parkenin kalitesini belirleyen unsurlardan biri de usta faktörüdür. İşinde uzmanlaşmış bir usta; laminantınızı doğru biçimde döşeyerek, uygulamadan kaynaklanan sorunların yaşanmasını engelleyecektir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.