Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Lamine parke bakımı

8 Temmuz 2012 2.709 kez okundu Yorum yapılmamış

Tamamen doğal bir malzeme olan lamine parke zemin döşemesi seçimlerinin en şık ve kaliteli seçimlerinden biridir. %100 ahşap malzemeden üretildiği için insan sağlığıyla da dost olan lamine parkeler, evlerden iş yerlerine oldukça geniş bir alanda kullanılabilir. Masif parkede olduğu gibi doğal bir yapıya sahip olduğu için son yılların dekorasyon trendi olan ahşap şıklığıyla da tam uyum sağlayan lamine parkeler, mekanın tüm atmosferini olumlu yönde değiştirecektir. Lamine parke ahşaptan yapıldığı için masif parkede olduğu gibi cilalanabilir ve böylece yoğun kullanımdan kaynaklanan izler kısa süre içinde giderilebilir. Yaya trafiğinin çok yoğun olduğu mekanlara döşenen lamine parkeler yılda bir defa cilalanarak ilk günkü görünümüne kavuşurken, ev zeminine döşenen lamine parkeler uzun yıllar boyunca cila gerektirmeden kullanılabilir.

Meşe, Iroko, Kayın, Sapelli, Akçaağaç, Doussie, Merbau, Tik ve daha birçok farklı ahşap malzemeden üretilebilen lamine parkeler, kullanılan malzemeye göre farklı renklere de sahip olabilir. Lamine parke üretiminde kullanılan malzeme tamamen doğal ahşap olduğu halde bu döşeme türünü masif parkeden ayıran en önemli özellik, lamine parkenin katmanlar halinde üretilmesidir. Lamine parkelerin üst yüzeyinde standart olarak 3-4 milimetre kalınlığında kaliteli ağaç kullanılırken, alt katmanlarda daha farklı ahşap türleri kullanılmaktadır. Lamine parkenin alt katmanlarında nispeten daha az değerli ahşap türlerinin kullanılması, bu ürünlerin masif parkeye nazaran çok daha uygun fiyatlı olmasını sağlar. Lamine parke tıpkı masif parkede olduğu gibi tamamen ahşap malzemeden üretildiği için su ve neme dayanıksız bir yapıya sahiptir. Bu nedenle lamine parke döşenen zeminlerin muhakkak sudan ve nemden korunması gerekir.

Tüm ahşap türlerinin su ve nemle arası iyi olmadığından, lamine parkenin de mümkün olduğunca bu bileşenler ile temas etmemesi gerekir. Bu nedenle iş yerlerinde zemin döşemesi olarak lamine parke seçimi yapmadan önce farklı hava şartlarında dışarıdan gelecek müşterilerin de düşünülmesi gerekir. Yağışlı günlerde dışarıdan gelen müşteriler iş yerinin zeminindeki lamine parkelerin ıslanmasını ve ilerleyen günlerde de döşemenin zarar görmesini sağlayacaktır. Lamine parke temizliğinde de yaygın olarak yapılan hatalardan biri, zeminin ıslak paspas ile temizlenmesidir. Her ne kadar hafif nemli bir paspas ile lamine parkeyi temizlemek döşemeye ciddi bir zarar vermese de, paspas işleminden önce döşemelerin elektrikli süpürge veya “kuru” bir bezle temizlenmesine dikkat etmek gerekir. Ayrıca lamine parke temizliğinde günümüzde çok kolay temin edilebilen özel parke temizleyicilerini kullanmak da döşemelerin uzun süre boyunca ilk günkü görünümünü korumasını sağlayacaktır.

 

 

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.