Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Lamine parke döşeme teknikleri

10 Temmuz 2012 6.268 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev ve işyerinde çok uzun süredir kullanılan ahşap malzemeli masif parkelere alternatif olarak üretilen lamine parkeler kısa süre içinde rağbet görerek, günümüzde en çok tercih edilen zemin kaplama malzemelerinden biri olmuştur. Masif parke gibi tamamen ahşap malzemeden üretilen lamine parkeler, masif parkeden farklı olarak tamamen aynı tip ahşaptan yapılmaz. Üst yüzeyinde kaliteli ahşap malzeme kullanılan lamine parke parçasının alt kısımları daha farklı ahşapların sıkıştırılması ile oluşturulur ki bu durum da, lamine parkenin masif parkeye nazaran daha düşük maliyet ile üretilmesini sağlar. Günümüzde en çok tercih edilen zemin döşeme malzemelerinden biri olan lamine parkenin döşenmesinde iki temel teknik kullanılmaktadır: yüzer ve yapıştırma sistem.

Yüzer sistem uygulama ile lamine parkenin doğrudan zemine yapıştırılması arasında gerek uygulama gerekse de işlevsellik açısından temel farklar bulunmaktadır. Zeminde nem sorunu olduğu durumlarda büyük bir çoğunlukla lamine parke parçalarının yüzey sistem ile uygulanması gerekir. Günümüzde daha çok yeni tamamlanmış inşaatlarda kullanılan yüzer sistem lamine parke döşeme tekniği, döşeme işlemine geçmeden önce zeminin şilte kaplanması ile başlar. Yeni bitirilen inşaatlarda zeminin tam olarak kurumamış olması, ilerleyen zamanlarda parkenin nem nedeniyle zarar görmesine neden olabilir. Aynı şekilde nem ve rutubetin yoğun olduğu ortamlarda da yüzer sistem döşeme kullanılması lamine parkenin çok uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Lamine parke döşemesinde kullanılan yüzer sistem uygulama nem açısından büyük avantaj sunsa da, bir takım akustik problemlere neden olabilir. Lamine parke uygulamasından önce zemine döşenen şilte her ne kadar kalın bir keçeden oluşsa da, lamine parkenin kullanımı esnasında belirli bir oranda esneme görülür. Parke zeminin üzerinde yürünmesi haline hafif bir esneme olacağından bu durum lamine parkelerden ses çıkmasına neden olur. Lamine parkelerin üzerine basıldığında herhangi bir ses duymak istemeyenler için ideal teknik ise yapıştırma uygulamasıdır. Tıpkı masif parkede olduğu gibi yapıştırma tekniğinde de lamine parke parçalarının hem alt bölümlerine hem de birbirlerine geçecek kiriş bölümlerine yapıştırıcı uygulanır. Böylece lamine parke parçaları zemine tam tutunarak üzerine basılması durumunda herhangi bir ses çıkartmaz.

Lamine parke döşeme teknikleri kişinin kullanımına göre seçilmeli ve önceden zeminin iyi incelenmesi gerekmektedir. Yapıştırıcı kullanılarak zemine doğrudan yapıştırılan lamine parke parçaları ses çıkartmamasına rağmen bu şekilde uygulanan parke darbelere ve ağırlığa karşı daha duyarlı hale gelecektir. Yüzer sistem lamine parke uygulamalarında ahşap yüzeyin altında bulunan şilte yüzey parkenin esnemesine neden olarak, döşemenin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Zemine yapıştırılan lamine parke parçalarının üzerine yük binmesi durumunda döşemenin esnemesi söz konusu olmadığından, aşırı yük ahşabın kırılmasına veya çatlamasına neden olabilir. Bu nedenle yoğun yaya trafiğinin yaşandığı veya ağır eşyaların kullanıldığı alanlarda lamine parkeyi yüzer sistem uygulamak daha avantajlı olacaktır.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.