Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Lamine parke tamiri

9 Temmuz 2012 4.841 kez okundu Yorum yapılmamış

Zemin döşemeleri içinde en yaygın kullanılan ürünlerden biri olan lamine parke, masif parkeye oranda daha kolay uygulanabilen ve çok daha uygun fiyatlara satılan bir döşeme malzemesidir. Çizilme, kabarma, kırılma ve çatlama gibi yaygın görülen sorunlar lamine parke kaplanan zeminin gerek estetik açıdan kötü görünmesini gerekse de ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunların yaşanmasını sağlayacaktır. Lamine parkenin tek bir parçasında meydana gelen küçük çaplı bir sorun dahi ilerleyen günlerde sorunun diğer parçaları da etkilemesine neden olarak, lokal bir problem yaşanmasına neden olabilir. Lamine parkeler parçalı yapıları sayesinde belirli bir bölgede görülen sorunların kısa süre içinde ve çok pratik bir biçimde tamir edilebilmesine imkan tanımaktadır.

Lamine parke döşenen zeminin uygun şekilde hazırlanmaması durumunda uygulamadan kısa süre sonra zeminin belirli bölümlerinde yükselmeler veya çökmeler görülebilir. Bu tür durumlarda ilgili bölüme yerleştirilen tüm lamine parke parçalarının çıkartılması ve zeminin uygulamaya uygun hale getirilmesi gerekir. Bu tür can sıkıcı sorunlar yaşamamak için ilk aşamada uygulama yapan firma yetkililerinin zemin etüdünü doğru yapması çok önemlidir. Lamine parke yüzeyler dış etkilerden kolay etkilendiğinden mobilyalar kaldırılmadan zemine sürtülerek çekilmesi çizilme sorunlarının yaşanmasına neden olur. Lamine parke yüzeye sürtünen mobilyalar ahşap dahi olsa kolaylıkla yüzeyin çizilmesine ve son derece olumsuz bir görüntü oluşmasına neden olabilir.

Çizik veya küçük çaplı çatlakların tamirinde en pratik yöntem, günümüzde tüm yapı marketlerde satılan lamine parke rötuş kalemi kullanmaktadır. Bu kalemlerin içinde bulunan kimyasallar hızlı bir biçimde ahşap yüzeye etki ederek, hasar gören lamine parke parçasının dış etkenlerden daha fazla etkilenmemesini sağlayacaktır. Lamine parke rötuş kalemi kullanmak maliyet açısından büyük avantaj sağladığı gibi, tamirat işleminin çok pratik ve hızlı bir şekilde tamamlanmasına da yardımcı olacaktır. Çizilen ya da çatlayan yüzeyin üzerine uygulanan kimyasalın uzun süre boyunca koruma sağlaması için yine yapı marketlerde bulunan rötuş cilalarını kullanabilirsiniz. Bu tür küçük çaplı sorunların tamir edilmesi çok pratik olmasına rağmen lamine parke yüzeylerde görülen en ciddi sorun neme bağlı gelişen problemlerdir.

Nem nedeniyle şişme yapan lamine parke yüzeylerin tamir edilmesi başlı başına ciddi bir iştir. Bu nedenle ilk aşamada nem kaynağının doğru şekilde tespit edilmesi ve lamine parkenin nem ile olan ilişkisinin sonlandırılması gerekir. Yüzeye etki eden nem ve su her ne kadar engellense de eğer nem zeminden geliyorsa sorun devam edecektir. Nem kaynağının tamamen ortadan kaldırılmaması durumunda zeminin uygun yalıtım malzemeleri ile kaplanması ve sonrasında lamine parke döşenmesi sorunu çözecektir. Ayrıca kurutma işlemleri ile lamine parke parçalarında biriken nem buharlaştırılsa bile nemin havada asılı kalacağı unutulmamalı ve bu nedenle de odanın muhakkak düzenli aralıklar ile havalandırılması gerekir.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.