Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Lavabolar için çöp öğütme makinesi

11 Şubat 2012 4.541 kez okundu Yorum yapılmamış

Çoğu insanın yakın geleceğe kadar sadece yabancı filmlerde gördüğü çöp öğütme makinası, günümüzde ülkemizde de yaygın olarak bulunabilen bir ürün haline gelmiştir. Özellikle Amerika’da mutfak lavabolarında kullanılan ve kişiye büyük avantaj sağlayan çöp öğütme cihazları, satın alınırken dikkat edilmesi gereken ürünlerdir. Öncelikle mutfağınızda bir çöp öğütme makinası ihtiyacınız olup olmadığına karar vermeniz ve daha sonra bazı noktalara dikkat ederek bu cihazları satın almanızda fayda var.

Çöp öğütme makinası avantajları;

  • Mutfakta yemek hazırlarken çıkan çöplerin atılması için zaman harcanmasını engeller ve işlerin çok daha hızlı yapılmasını sağlar
  • Bekleyen atıkların çevreye kötü koku yaymasını engeller
  • Mutfakta oluşan besin artıklarına böcek ve sineklerin gelmesini engeller
  • Lavabo içerisinde biriken yiyeceklerin meydana getirdiği lavabo kokularını önler
  • Lavabonun tıkanmasını önler ve su akışının çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar
  • Çöp içerisindeki besin maddelerin üreyen bakteriler nedeni ile oluşan sağlıksız ortamı engeller

Hangi maddeler çöp öğütücüye atılmaz?

Yemek hazırlığı esnasında çıkan bütün sebze, et, balık ve meyve atıklarının tamamı çöp öğütücüye atılabilir. Ayrıca tüm yemek artıklarını, çay posasını, meyve çekirdeklerini yok eden çöp öğütücüler; yaklaşık olarak mutfak çöpünün %90’ını ortadan kaldırmaktadır. Çöp öğütücüsüne atılmaması gereken atıklar; metal, cam, plastik, ahşap, karton, naylon ve ahşap malzemelerin tamamıdır. Çöp öğütücüleri bu maddeleri eritemeyeceği gibi, bu tür maddelerin içerisine atılması bozulmalarına da neden olabilir.

Çöp öğütme makinası nasıl takılır?

Mutfak lavabosunun mermer ya da çelik malzemeden olması fark etmeksizin, tüm lavabolara çöp öğütücü takılabilir. Teknik servis ekibi mutfak evyesini, çöp öğütme makinasına uygun bir hale getirebilmektedir. Bu şekilde uygun hale getirilen çöp öğütücününse montajı, birkaç dakikalık basit bir işlemdir. Ayrıca evyenin çift yönlü olması da çöp öğütücü takılmasını engellememektedir. Su tesisatı üzerinde de herhangi bir değişik yapılmasına gerek olmadan çöp öğütücünün çıkışı, atık su giderine verilerek montaj tamamlanır.

Çöp öğütme makinalarının içerisinde bıçakların, en az 2 yılda bir teknik servis tarafından bakımının yapılması gerekir. Ayrıca kullanıcı arada limon ve portakal kabuklarını öğütme makinasına atarak da, kısmen dahi olsa makinanın bakımını yapabilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.