Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Lavanta kokulu mekanlar

27 Temmuz 2012 3.090 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekorasyon ile ilgili yeni fikirler her zaman farklı tasarımların oluşmasına neden olurken, beş duyu organına hitap eden yenilikler mekanların olduğundan daha farklı algılanmasına neden oluyor. Yalnızca göze hitap etmek yerine mekan tasarlarken kokuları da kullanarak çok daha olumlu sonuçlar almanız mümkün. İnsanoğlu tarafından hoş kokusu nedeniyle yüzyıllardır kullanılan lavanta yeni dekorasyon trendlerinde de önemli bir dekorasyon öğesi olarak birçok farklı şekilde ev ve iş yerindeki yerini alıyor. Yaz aylarının klasiklerinden kabul edilen lavanta kokusu, mekanın tüm havasını yenileyerek çok daha yüksek enerjili dekorasyonlar oluşmasını sağlayacaktır.

Lavanta çiçeklerini ev ve işlerinde mümkün olduğunca fazla kullanmaya çalışın. Lavanta çiçeği görselliği ile en sade mekanların dahi sıra dışı bir şıklığa sahip olmasına yardımcı olacaktır. Yaz aylarında fiyatı da ucuzladığı için her bütçeye hitap eden bir doğal çiçek seçeneği olan lavanta, iş yerlerinin de vazgeçilmezlerinden. Yaz sıcaklarında çok katlı yapıların içinde ofislere mahkum olan insanların psikolojileri üzerinde olumlu etkiler yaratan lavanta, hoş kokusuyla iş stresinin de azalmasına yardımcı olacaktır. Doğal ortamda çok kolay bir şekilde bakılan lavanta bitkisinin ofis ortamındaki bakımı da çok zor olmadığından hemen hemen her ortamda bu hoş kokulu çiçeklerin olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Lavantanın hoş kokusu yalnızca çiçeklerin de değil, tohumlarında da bulunur. Tohum dolgulu yastıkların son dönemde moda olduğunu düşünürsek, yastıklarınızı lavanta tohumlarıyla doldurmak hiç de fena bir fikir olmasa gerek… Lavantanın hoş kokusuna ev sahipliği yapan yastıkları dilerseniz oturma grubunuzda yaslanma minderi, dilerseniz de yatak odanızda aksesuar amaçlı kullanabilirsiniz. Keten kumaşların içine yerleştireceğiniz bir avuç lavanta tohumunu yastığınızın içine koyarak tüm gece boyunca mis kokulu lavanta bahçeleri içinde uyuma imkanına da sahipsiniz. Basit bir kesenin içine dolduracağınız lavanta tohumlarını yalnızca bir çengelli iğne kullanarak yastıklarınızın iç astarına yerleştirebilirsiniz.

Anneannelerimizden kalan bir adet olarak kıyafet dolaplarında da lavanta tohumlarını kullanabilirsiniz. Tıpkı yastık içlerine yerleştirildiği gibi küçük keseler içine konan lavanta tohumlarını çekmecelerinize ve dolap içlerine yerleştirebilirsiniz. Lavanta tohumlarıyla doldurulan keseler sayesinde tüm elbiseleriniz doğal bir parfüm kokusuna sahip olacaktır. Üstelik bu şekilde lavanta tohumlarıyla temas eden kıyafetlerdeki doğal koku, yapay parfümlere göre çok daha uzun süre boyunca etkisini sürdürecektir. Lavanta çiçeklerini kurutarak da saklayabileceğinizi unutmayın ve canlı bitkilerinizin çiçeklerini asla atmayın. Kuruttuğunuz lavanta çiçeklerini cam bir kasenin içine koyarak hem çok estetik görünen bir aksesuara sahip olabilir hem de lavanta kokusunun gün boyunca odaya hakim olmasını sağlayabilirsiniz.

Rahnansaika

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.