Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aydınlatma

LED tavan aydınlatma sistemleri

9 Mart 2013 6.780 kez okundu Yorum yapılmamış

ABD’den başlayarak önce Avrupa’ya sonrasında da ülkemize sıçrayan bir dekorasyon trendi olan tavan LED aydınlatma sistemleri, enerji tasarrufu sağladığı için dünya genelinde giderek daha da fazla kullanılmaya başlanmıştır. Elektrik kullanımı yönünden son derece cimri olan LED sistemler aslında sunduğu göz kamaştıran görsellik sebebiyle de çok fazla tercih ediliyor. Ev dekorasyonundan ticari işletmelere kadar çok yaygın bir biçimde kullanılan bu akıllı aydınlatma sistemleri, mekan algısını 180 derece değiştirerek farklı bir atmosfer oluşmasını sağlıyor. Sıradan dekorasyon tarzlarından sıkılan ve evinde bir değişiklik yapmak isteyenler için de büyük bir “fark” vaat eden LED aydınlatmalar, eşyaları değiştirmeye gerek kalmadan sadece aydınlatmanın değişmesiyle evin havasını yenileyecektir. LED armatürler gece kulüpleri, restoranlar ve otellerin de son yıllarda yoğun ilgi gösterdiği aydınlatma elemanlarıdır.

Fiber optik teknolojisinin kullanıldığı tavan led aydınlatma sistemleri, herhalde son dönemin en popüler aydınlatma seçenekleri arasında yer alıyor. Mekana verdiği yüksek seviyeli ışık sebebiyle aydınlık bir ortam vaat eden bu aydınlatma sistemleri, yüksek Lümen değerleriyle geceyi bir anda gündüze dahi dönüştürebilecek güçtedir. Konsept mekan tasarımlarına imza atmak isteyen herkes, LED ışıklandırmaların bu sıra dışı etkisine başvurabilir ve mekan ilgi çeken bir algı odağı yaratabilir. Fiber optik teknoloji ile kablolardan sadece ışık değil, ışığı yani foton demetlerinin taşınması da mümkündür. Bu modern teknoloji aydınlatmada adeta sınırsız seçenek sunarken, hayal gücünün sınırlarını zorlayan tavan aydınlatmaları yapılmasına da olanak tanır. Zira fiber optik kablolar ışığı da taşıyabildiğinden, tek ışık kaynağı kullanılarak pek çok farklı alanın aydınlatılması mümkündür.

Restoran ve gece kulüplerinin gökyüzünü andıran tavan LED aydınlatma sistemlerini kullanmasıyla birlikte bu tasarım popüler hale geldi ve artık pek çok insanın evinde de karşımıza çıkmaya başladı. Salonlardan ziyade yatak odalarında tercih edilen bu aydınlatma sistemleri ile gece yatağa uyandığınızda açık havada yıldızların altında yatıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Renk değiştirebilir ampullerin de kullanımıyla mekanda pek çok farklı kontrast oluşmasını sağlayan bu aydınlatma sistemleri, otomatik olarak renk değiştirme özelliğine de sahiptir. Mekandaki tüm renkler ışık sayesinde algılandığından, LED sistemler sayesinde ışığı yönetebilir ve mekanda bambaşka algı odakları oluşmasını sağlayabilirsiniz. Farklı kontrast derinlikleri yaratılmasına imkan sağlayan LED aydınlatmalar, uzaktan kumandayla renk değiştirme seçeneği de sunmaktadır. Gömme tavanlarda da yaygın olarak tercih edilmeye başlanan bu sistemler aslında ev ya da ticari işletme fark etmeden, açık ve kapalı tüm mekanlarda kullanılabilmektedir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.