Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Mağaza konsepti üzerine

5 Ocak 2012 3.118 kez okundu Yorum yapılmamış

Öncelikle konsept sözcüğünün Türkçe karşılığına bakalım. Konsept sözcüğünün sözlük anlamı kavram, anlayış, görüş, düşünce demektir. Nesne veya olayların ortak özelliklerini bir isim altında birleştiren tasarıma da konsept denilir.

Mağazacılık günümüzde hızla gelişen ve yatırım gerektiren bir meslektir. Mağazaya yapılan yatırımlar burada bulunan ürünün satışı ile geri dönüş sağlar. Yatırımların boşa gitmemesi geri dönüş sağlanması için mağazacılığın çok iyi bir şekilde yapılması gerekir.

Mağazada satılan ürünler mağaza konseptini oluşturur. O nedenle ürünü iyi tanıtmak, iyi sunmak gerekir Tabi ki öncelikle satışı yapılan ürün kaliteli olmalıdır. Ürün sunumu sadece ürünün orada bulunması olarak anlaşılmamalıdır. Satışta görevli satış danışmanlarının ve yetkili kişilerin satışla ilgili konulara hakim, eğitimli, becerili, bilinçli, tutum ve davranışlarında ve insan ilişkilerinde olumlu ve satış yaptığı ürünü çok iyi bilen ve tanıtan gibi bir çok özelliklere sahip olması gerekiyor.

Bir müşteri mağazaya girdiği andan itibaren o ürünün müşterinin dikkati çekebilmesi için çok güzel bir konsept hazırlanmalıdır. Ürün konsepti hazırlamak mağazacılık adına uzman kişilerin ellerine bırakılmalıdır.

Örneğin bir konsept ürün hazırlayalım birlikte. Varsayalım ürün bir giyecek olsun. Kış mevsimindeyiz.  Sadece atkı eldiven ve bere satan bir mağaza olsun.Konsepti neler olabilir?

Duvarlarda ürünlerin bulunacağı raflar dışında bir duvar boş bırakılabilir. Boş duvar atkı eldiven ve bere kullanan gençlerin çocukların fotoğrafları ile süslenebilir. Satılan ürünlerin hammaddesi yün gibi ipler ise gerçek ipler bir sepette duvarın önünde durabilir. Atkı eldiven berenin üretimi yapılan fabrikanın üretim aşamalarına ait fotoğraflar çerçevelenip ürünlerin bulunduğu rafların bir köşesine konulabilir. Maket bir örgü makinası mağaza yetkilisinin masası olabilir. Yün yumakları ile oynayan veya yün berenin içinde uyuyan sevimli bir kedi resmi çok hoş durur.

Şu anda aklıma gelen konsept. Hayal bu ya neden olmasın?

Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.