Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Masif parke

4 Ekim 2011 8.874 kez okundu Yorum yapılmamış

Masif Parke Nedir?
Zemin döşeme için kullanılan ahşabın bir türü de masif parkedir. Zemini kaplayacak olan ürünün tamamı kendi içerisinde farklılık göstermeden, aynı ağaçtan yapılmış ise bu masif parkedir. Yalnız masif parkenin uygulama aşaması biraz daha masraflı ve zahmetlidir. Masif parke döşenecek olan zeminin oldukça düzgün olması da önemlidir. Doğal görünümü sayesinde her ne kadar çok tercih edilen bir ürün olsa da uygulama sırasında oldukça dikkatli ve titiz olunmalıdır. Masif parkeyi uygulama yapılacak olan mekana en az 15 gün evvelinden getirmeniz gerekir. Çünkü; masif parkenin uygulanacak olan ortamın havasına ve nemine alışması gerekir. Yalnız lamine parke ile kıyaslandığında çalışma konusunda biraz daha risklidir.

Masif parkede genel kullanım itibari ile 8 renk bulunmaktadır. Tüketicilerin özellikle tercih ettikleri renkler ise: meşe, kayın ve iroko ağacıdır. Açık renkleri tercih etmek isteyenlerin favorileri arasında ise dişbudak ve akçaağaç renkleri yer almaktadır. Eğer mekanınız darsa ve ışık sorununuz varsa masif parkede açık renkleri tercih etmelisiniz. Ancak bunun aksine çok geniş ise koyu renkleri tercih edebilirsiniz. Yalnız koyu renk tercih etmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir nokta var ki eğer mekanınız çok ışık alıyorsa ya da yoğun trafiğe sahip bir alansa, koyu renk tozları belli edeceğinden bu seçiminiz yanlış olabilir. Özellikle ev hanımlarının en çok şikayet ettiği konulardan biri bu olduğundan ötürü masif parke seçiminde koyu renk tercih ederken bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Açık renkler her zaman jokerdir!

İç mekanda kullanılan malzemelerin hiçbiri suyu sevmez. Önerdiğimiz, masif parkenizin tozunu öncelikle kuru bir bezle almanızdır. Sonrasında ahşap temizleme ürünleri kullansanız dahi  bunu suyu çok iyi sıkılmış bir bezle yaymanız gerekir.  Ahşapta kesinlikle nem bırakmamalısınız. Kısaca, ahşap ve suyu bir araya getirmemeye özen gösteriniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.