Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Mastik ile silikon arasındaki farklar

22 Şubat 2012 14.966 kez okundu Yorum yapılmamış

Tadilat ve montajlarda yaygın olarak kullanılan mastik, çoğu zaman silikon ile karıştırılır. Yapısı gereği silikon ile benzer özellikler gösteren mastik, bazı alanlarda silikondan alınan performanstan çok daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Bu nedenle hangi bölgelerde mastik ya da silikon kullanılarak daha verimli sonuç alacağınızı bilmeniz, uygulanan yüzeyin daha uzun süre sorunsuz olarak kullanılmasını sağlayacaktır. Birkaç istisna olmasıyla beraber genel olarak mastik kullanılan her yerde silikon da kullanılabilir ancak daha iyi sonuç almak için mastiğin kullanım alanlarına dikkat etmelisiniz.

Akrilik veya silikonize mastik yapısal olarak silikona benzemesine rağmen silikonun yapışkanlık özelliği ve esnekliği daha fazladır. Ancak son yıllarda büyük üretici firmaların piyasaya sürdüğü süper elastik özellikli mastiklerin performansı normal silikonu geride bırakarak, çok daha yüksek bir verimlilik sunmaktadır. Ancak bu süper elastik mastiklerin fiyatı normal silikonlara göre daha fazla olduğundan, bütçe sorunu yaşıyorsanız silikonu tercih etmenizde yarar var. Mastik kullanımının en önemli nedeni, geniş yüzeylerde çok fazla silikon harcanarak fazla para harcanmasını önlemektir.

Çoğu usta mastik kullanımının daha verimli olduğunu söylese de, aslında geniş alanların doldurulması için çok fazla silikon harcanmasını yani maliyetin artmasını önlemeye çalışmaktadır. Mastik fiyat olarak silikona göre çok daha avantajlı olduğundan, daha büyük yüzeylerin dolgusunda kullanılır. Bu aşamada silikonun daha yapışkan ve esnek bir malzeme olmasından dolayı, yapıştırma işlemleri için öncelikli tercih olması gerekir. Mastik herhangi bir malzemeyi birbirine yapıştırmak için değil, geniş yüzeylerin doldurulması için kullanılmalıdır.

Dolgu işlemleri için her zaman mastik kullanımının öncelikli tercih olması, dolgu malzemesi olarak çok daha yüksek bir performans sunmasından kaynaklanır. Ayrıca silikonun tam aksine neredeyse tüm boya tipleriyle kolayca boyanması, özellikle duvar tamirleri için ideal bir malzeme haline dönüşmesine neden olmaktadır. Mastik ve silikon dış etkilere karşı dayanıklılık konusunda eşit performansa sahip olmasına rağmen yukarıda bahsedilen piyasadaki yeni süper elastik mastikler, özellikle dış cephelerde kullanıldığında çok daha yüksek bir mukavemet sunmaktadır. Silikonun yaygın olarak banyolardaki küvet ve lavaboların kenarlarında kullanılması, yüksek bir izolasyon ve yapıştırma özelliğine sahip olmasından kaynaklanır. Bu tür banyo gereçlerinin yapıştırılmasında mastik kullanımı tercih edilmemelidir çünkü bu alanlarda silikon kullanımı çok daha iyi performans sağlamaktadır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.