Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Yapı

Matkap seçimi ve kullanımı

31 Ocak 2012 4.050 kez okundu Yorum yapılmamış

Evde dekorasyon açısından bazı değişiklikler yapılması gerektiğinde ya da bazı eşyaların tamir ve montajında kullanılması gerekli olan matkap işleri, genellikle evin erkekleri tarafından kimseye bırakılmaz. Erkeklerin çok hevesli olduğu bu tür matkap gereksinimi doğal dekorasyon işlerinde, her şeyden önce güvenliğin sağlandığından emin olunması ve yoğun bir dikkat gereklidir. Şayet evde yapılması gereken iş için lazım olan matkabınız ihtiyacınızı karşılamıyorsa ya da bir matkabınız yoksa, öncelikle satın alacağınız matkabın profesyonel veya amatör bir makina mı olacağına karar vermelisiniz.

Matkap uçları

Metal ucu, beton ucu ya da ahşap ucu gibi çalışılacak farklı yüzeylere göre değişik uçları olan matkapların satın alınmasında belirleyici etken, sizin bu matkabı nerede kullanacağınızdır. Çoğu matkaplar sadece ucunu değiştirerek tüm yüzeyler üzerinde çalışılabilinir gibi görünse de, her matkabın daha verimli ve kullanışlı olduğu alanlar vardır. Bu nedenle matkabı kullanacağınız yüzeye göre sadece ucunun değil, makinasının da yüzeyde çalışmaya uygun olduğundan emin olmalısınız.

Matkap özellikleri

Mandrenli yani matkap ucunu sıkıştırmak için kullanılan aparatın takıldığı bir matkap alacaksanız, mandreninin yoğun kullanım ile aşınmayacağından emin olmalısınız. Bu durum ilerleyen zamanlarda bazı ciddi tehlikelerin yaşanmasını da önleyecektir. Beton gibi sert yüzeylerde kullanılmak üzere satın alınan matkaplarda; tork ve darbe ayarı oldukça önemlidir. Tork matkabın dönme hızını, darbe ayarı ise beton yüzeyin mukavemetinin aşılmasını sağlamaktadır ve her ikisi de beton yüzeyde kullanılacak matkaplarda dikkat edilmesi gereken özelliklerdir.

İlk defa matkap kullanacaksanız dikkat etmeniz gerekenler;

  • İlk matkap kullanımında mümkünse ahşap gibi yumuşak yüzeyleri tercih edin. Böylece matkabın kullanımına alışmak için fırsatınız olmuş olur.
  • Matkabı kullanma tetiğine sonuna kadar basarak kullanmanız gerekir. Böylece matkap ucu azami hızda döner ve hızlı dönen matkap ucunun çalışılan yüzeye girmesi çok daha kolay olur. Matkap ucu yavaş hızda döndüğünde, matkabı kontrol etmeniz büyük oranda zorlaşacaktır.
  • Matkap ile delmek istediğiniz yüzeyin üzerine kalemle küçük bir işaret koymanız faydalı olacaktır. İlk aşamada bu işaretin üzerine hafif bir dokunuş ile küçük bir delik açmanız, çalışacağınız yüzeyin hem belirlenmesini hem de daha rahat çalışmanızı sağlayacaktır.
  • Geniş bir delik açmak istiyorsanız önce ince bir matkap ucu ile deliği açıp, daha sonra ucu kalınlaştırarak işinizi daha kolay hale getirebilirsiniz.
  • Matkabı mutlaka iki eliniz ile birlikte sıkı kavrayarak kullanın. Bir eliniz matkap tetiğindeyken, diğer eliniz ile de muhakkak matkabı arkadan destekleyin.
  • Matkabın delik açılacak yüzeye 90º’lik bir açı ile tutulması hem kazaları önleyecek hem de açılan deliğin verimli şekil kullanılmasını sağlayacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.