Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar, Genel

Matruşka bebekler

21 Haziran 2013 4.469 kez okundu Yorum yapılmamış

matruska 1Aksesuar olarak evlerimizde bulunabilen süs eşyalarından biri de matruşka bebeklerdir. 5’li, 7’li gibi değişik sayılarda içiçe geçmiş bebeklerden oluşan matruşka bebekler, Rus kültüründen çıkmış, bir anne silüetinde ana bebek ve açtıkça çıkan ve küçülen içiçe geçmiş diğer bebeklerden oluşan, ahşaptan yapılma süs eşyası ve oyuncaktır.

Matruşka bebeklerin ilk kez 1890 yılında Momatruska 2skova’da bulunan bir çocuk eğitim atölyesinde yapıldığı ve hızla yaygunlaştığı iddia edilmektedir. İsmini ise Rusya’nın en sevilen kadın isimlerinden biri olan “Matrioska”dan aldığı belirtilmektedir. Abrentsevo Malikanesi adındaki bu atölyede geleneksel bir şekilde Cumartesi günlerinde gerçekleştirilen toplantılardan birine Japonya’dan getirilen Fukurama figürü oldukça ilgi çeker. Bu figür içiçe geçmiş yedi figür şeklinde idi. Bu figür Japonya’dan gelmekle beraber bir Japon tarafından değil adı bilinmeyen bir Rus papaz tarafından yapıldığı ifade edilmektedir. Bu figürden yola çıkılarak matruşka bebekler oluşturulduğu için Fukurama, matruşkaların atası sayılmaktadır ve Sergei Pasad’da matruska 3bulunan “Pedagojik Oyuncak Sanatı” müzesinde sergilenmektedir.

Akademik anlamda yapılan çalışmalarda matruşka bebeklerin isimlerinin “anne” anlamındaki “matter” kelimesinden geldiği ileri sürülmektedir. Giysileri çoğunlukla yerel Rus giysisi olan sarafan şeklinde boyanmaktadır. Ancak, farklı giyimlerde matruşka bebekler de mevcuttur.

Matruşka bebekler, ahşap oymacılığı ve ahşap boyama gibi bizim de kültürümüzde yer alan el sanatlarının bir örneğini teşkil etmektedir. Bu nedenledir ki çok beğenilmekte ve evlerde yer verilmektedir. Matruşka bebek almak için Rusya’ya gitmeye de gerek yoktur, ülkematruska 4mizde her boyda ve desen matruşka bebek bulmak mümkündür.

Matruşka bebeklerin 5’li ve 7’li formları dışında 15’e kadar giden farklı modelleri de söz konusudur. Tek sayı olmasının sebebinin Rus’ların tek sayının uğuruna inanması olduğu iddia edilmektedir.

Matruşka bebekleri evinizde konumlandırmak istediğinizde, bu göz alıcı bebekler için yer bulmakta muhtemelen hiç yorulmayacaksınız.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.