Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Mermer boyama

27 Mart 2012 23.726 kez okundu Yorum yapılmamış

Dayanıklı ve doğal görünümüyle mermer, evlerde başta mutfak tezgahı olmak üzere birçok alanda kullanılır. Dayanıklı yapısı ve şık bir görüntüsü olmasına rağmen rengini değiştirmek isteyebilirsiniz. Mermer yapısı gereği son derece pürüzsüz ve sert bir yüzeye sahip olduğundan, boyanmak için müsait bir madde değildir. Kaygan mermer yüzeyi aynı zamanda sert bir madde olduğundan emici değildir ve bu nedenle de boyandığında boyayı emmez. Mermer yüzeylerin üzerine doğrudan boya sürmeniz durumunda boya ya kuruyarak çatlayacaktır ya da boya asla tutmayacaktır.

Mutfak tezgahınızı boyamak ve yeni bir görüntüye sahip olmasını sağlamak için tercih edebileceğiniz en verimli boyalardan biri, yağlı boyalardır. Yağlı boyalar mermer yüzeyler için oldukça uygun olmasına rağmen yine de doğrudan bu şekilde mermere uygulandığında yalnızca kısa süreli bir kullanım sunar. Boyanın kalıcı olması ve uzun süre boyunca bozulmadan ilk günkü görünümünü muhafaza etmesi için öncelikle zımpara yapmanız gerekir. Böylece mermerin pürüzsüz yüzeyini zımpara yardımıyla kazıyarak, alt kısımdaki doğal alana ulaşabilirsiniz. Boyanın tutunması için bir yüzey alanı oluşturan zımparalama işlemi, ayrıca çatlama veya dökülme gibi sorunların önlenmesini de sağlayacaktır.

Mermerin yüzeyinde boşluk kalmayacak şekilde zımparalama yaptıktan sonra yağ esaslı bir boya ile astar atmanız gerekir. Astar için kullandığınız boyanın kaliteli olması, boyama işlemi sonrası mermerin daha uzun süre kullanılmasını sağlayacaktır. Geç kuruyan yağ esaslı bir boya ile astarladığınız mermeri daha sonra boyayabilirsiniz. Ayrıca mermerin yüzeyini zımparaladıktan sonra aseton yardımıyla iyice temizledikten sonra astar atmaya başlarsanız, boyanın daha rahat işlemesini sağlayabilirsiniz. Uygulayacağınız boyanın en az iki kat atılacağını unutmayın ve buna göre boya satın alın. Bunun haricinde her bir kat boya atıldıktan sonra en az 24 saat beklenmeli ve ikinci kat boya tamamen kuruduktan sonra uygulanmalıdır. Mutfak tezgahlarını yağlı boya ile boyamak istiyorsanız, sıcak tencere ve tepsileri doğrudan mermerin üzerine koymamanız gerektiğini de aklınızdan çıkartmayın.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.