Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Mevsime uygun teras dekorasyonu

22 Haziran 2012 4.957 kez okundu 1 yorum var

Birçok insan için açık havada vakit geçirmek, dinlendirici ve şehir yaşamının stresinden kurtulma anlamına gelir. Teraslar şehrin hangi bölgesinde olursanız olun sizlere açık havanın keyfine varma ve şehrin kargaşasından uzaklaşma imkanı sunar. Günümüzde birçok apartman sakini binalarının terasını düzenleyerek, ortak kullanılan ve son derece keyifli mekanlar oluşturuyor. Müstakil teraslar daha da özenli bir biçimde dekore edilerek oldukça keyifli ve tüm arkadaşların beğenisi kazanacak mekanlar haline dönüştürülebilir. Baharın gelmesiyle birlikte kullanıma açılan teraslar, yaşanılan bölgenin iklimine göre çoğu zaman sonbaharın ortalarına kadar rahatlıkla kullanılabilir. Bu nedenle 3 mevsimde de kullanacağınız terasların farklı dekorasyon öğeleri kullanılarak hazırlanması gerekir.

Teras dekorasyonunda çoğu insan kısır döngü içine girerek sürekli yaza odaklı bir şekilde eşya satın alır. Yaz konsepti olarak kullanılan ahşap sandalye ve masalar ilkbahar ve sonbahar aylarında pek de kullanışlı olmadığından, farklı alternatiflerin düşünülmesinde yarar var. Ayrıca teraslar için diğer bir yaz konsepti olan minderler de geçiş bulutlarının bıraktığı küçük yağmur damlacıklarıyla bile kullanılmaz hale gelebilir. Tüm bunların ötesinde teras dekorasyonunda yaygın bir şekilde kullanılan canlı bitkilerin de iklim şartları göz önüne alınarak seçilmesi, bitkinin yalnızca yaz aylarında görsel bir öğeye dönüşmesini engelleyecektir.

Teras dekorasyonuna başlarken kafanızda hem ilkbaharın çabuk değişen iklimini hem de sonbaharın yağışlı günlerini canlandırarak tercih yapmanızda yarar var. Yaz aylarının sıcak günlerinde gölge terasınızda hamak keyfi yapmak için duvarlara dübel takmak bu aşamada çok iyi bir fikir olabilir. Mevsimin değişmesi ile birlikte kolaylıkla kaldırabileceğiniz hamağınızın yerine, terasta arkadaşlarınızla birer fincan kahve içmek için kullanacağınız küçük bir masa ve birkaç sandalye koyabilirsiniz. Ayrıca kendinize hem yaz sıcaklarında gölgede kalan hem de sonbahar soğuklarında yağmur almayan küçük bir “keyif alanı” oluşturmayı da unutmayın. Bu şekilde yalnız kalarak kafanızı dinlemek istediğinizde tamamen size ait olan özel bir alana sahip olabilirsiniz.

Küçük bir teras alanına sahipseniz geniş sandalyeler kullanmak yerine küçük bir fiskos masası ve birkaç tabure kullanabilir böylece çok daha şık görünen bir konsept yaratabilirsiniz. Bu tip küçük teraslarda bitki seçimi yaparken çok büyük saksılara ihtiyacı olmayan ve nispeten gövdesi gelişen bitkileri tercih etmenizde de yarar var. Artık geriye kalan terasınızın keyfini sürmek ve sevdikleriniz ile birlikte açık havada hoş sohbetler yapmak…

Okur Yorumları »

  • şaziye dedi ki:

    merhabalar 20 metrekarelik bir terasım var ilk resimdeki güneş koruma fikri çok hoşuma gitti öyle bir sistem kurmam için kimlerden ya da nerelerden hizmet alabilirim sistem hakkında bilgilendirirseniz sevinirim sevgiler..

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.