Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Mobilya tekerlekleri

1 Nisan 2012 3.475 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev dekorasyonunda oldukça önemli olan mobilyalar, çoğu zaman yalnızca dış görünüşleri değerlendirilerek satın alınır ve daha sonrasında kullanım ile birlikte çeşitli sorunlar baş görülmeye başlar. Mobilyalarla birlikte alınan dolap ve farklı üniteler ilk bakışta “ne kadar büyük o kadar rahat” düşüncesi ile alınsa da, eşyaların yerinin değişmesi gerektiğinde büyük sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca mobilyaların sabit konumda olması altlarının genellikle tamamen temizlenememesi yüzünden, temizlik sonrası kısa süre içerisinde tekrar tozların havada uçuşmasına da neden olur.

Mobilya tekerlekleri bu tür sorunların tamamen ortadan kalkmasını sağarken, günlük yaşamda birçok kullanım avantajı da sağlamaktadır. İnsanlar bazen yaşam alanlarında değişime gitmek ister ancak birçok mobilyanın ve dolabın yerinden oynatılması başlı başına bir uğraş olduğundan bu tür fikirlerden hemen vazgeçer. Oysa son derece pratik bir şekilde monte edilen mobilya tekerlekleri ile eşyaların yerinin değiştirilmesi zahmetsizce yapılabilir ve istendiği zaman mekan tasarımında değişikliğe gidilebilir. Üstelik mobilya tekerleklerinde bulunan kilit sistemi ile mobilya ve dolapların yerine sabitlenmesi de sağlanabilir.

Ev temizliğinin çok daha kolay ve etkili bir şekilde yapılabilmesini de sağlayan mobilya tekerlekleri, eşyalarının yerinin çok kolay bir şekilde değiştirilmesini sağlar. 2 metreden bile geniş bir üçlü koltuğun yerinden kaldırılarak altında bulunan zeminin tamamen açığa çıkartılması ve bu alanın temizlenmesinden sonra koltuğun tekrar yerine yerleştirilmesi, kuşkusuz oldukça yorucu ve zaman alıcı bir işlemdir. Mobilya tekerlekleri ile tek el kuvvetiyle dahi mobilya istenilen yere çekilebilir, altta kalan zemin rahatlıkla temizlenebilir. Üstelik odanın tasarımında değişiklik yapmak istediğiniz zaman da tek yapmanız gereken eşyaları hafifçe itmek ve yeni yerlerine geçmelerini sağlamak.

Kaliteli mobilya tekerlekleri ağır preslenmiş sanayi çeliğinden üretildiğinden ve üzerleri pirinç gibi yıpranma etkilerini asgariye indiren malzemelerle kaplandığından, mobilya ve dolap ağırlıklarını rahatça taşıyabilir. Mobilyalarınızın yerden çok fazla yükselmesini istemiyorsanız gömülü tekerleklere sahip modelleri tercih edebilir, yalnızca birkaç santimlik küçük yükselme ile mobilya tekerleklerini kullanabilirsiniz. Satın alacağınız mobilya tekerleklerinin her birinin ne kadar yüke dayanıklı olduğunu bulmak içinse oldukça basit bir formül kullanabilirsiniz. Mobilya tekerleklerini takacağınız koltuk ya da dolabın taşıyacağı azami yükü yaklaşık olarak dahi olsa belirleyin ve bu eşyaya kaç adet tekerlek takılacaksa bu sayısının bir eksiğine toplam ağırlığı bölün. Elde ettiğiniz değer, bir tekerleğin taşıması gereken yükü bulmanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin; 2’li koltuğunuzun kendi ağırlığını 40 kilo olduğunu ve üzerine 70 kiloluk iki insan oturacağını düşünüyorsanız, toplam yük 180 kilo olacaktır. Bu koltuğa 4 tekerlek takacaksanız, toplam ağırlığı tekerlek sayısının bir eksiği olan 3’e bölmeniz gerekir ki bu da yaklaşık olarak bir tekerleğin 60 kg. ağırlığa dayanabilecek yapıda olması gerektiğini gösterir. Böylece mobilya tekerleklerinizi doğru seçerek sorunsuz bir kullanım imkanına sahip olursunuz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.