Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Mobilya yerleşimi nasıl yapılmalıdır?

20 Kasım 2011 3.040 kez okundu Yorum yapılmamış

Evinizde kullanacağınız mobilyaların güzel görünmesi kadar kullanışlı ve rahat olması da önemlidir. Mobilyaların kullandığınız odanın işlevi ile uyumlu olması son derece önemlidir. Eğer mobilya seçerken estetik ile pratiklik arasında çelişkiye düşüyorsanız, her zaman pratik olanı seçin.

Öncelikle mobilyalarınızı arkadaşlarınıza hava atmak için değil kendi rahatınızı sağlamak için alın. Mobilyalarınız göstermelik bir eşya değildir. Pratik kullanım imkanı sunmayan ve sizi rahat ettirmeyen mobilyalar, görsellikten başka bir şey sunamaz.

Peki bir odanın mobilyalarını ne zaman değiştirmelisiniz?

– Mobilyanızın duvar ve döşemeler ile olan uyumunu beğenmiyorsanız

– Mobilya düzeniniz belirli bir noktaya odaklanmıyorsa

– Oda içinde mobilyalarınızı kolayca hareket ettiremiyorsanız

– Üzerine oturduğunuzda mobilyalarınız sizi rahat ettirmiyorsa

– Okumak için gerekli olan ışığı engelliyorsa

– İçtiğiniz çayın bardağını koyacak yer bulmakta zorlanıyorsanız

Artık mobilyalarınızı değiştirme vaktiniz gelmiş demektir. Mobilya seçerken sadece mobilyanın dizaynına ve rengine odaklanmadan, odanızdaki boş alanı da düşünmeye çalışın. Bir odanın estetik ve kullanışlı olmasının sırrı; gerekli yerlerde bırakılan boş alanlardır. Böylece hem odanızın derinliği artar hem de size nefes alacak alan kalmış olur. Tıka basa mobilya ve eşyalar ile doldurulmuş bir odanın, dinlenme kalitenizi düşürmesinin yanında, kaba bir görünüme de sahip olacağını unutmayın.

Odanızı dekore ederken yeterli boş alan bırakabilmek için;

– Odanın ana giriş yolunda 2 metrelik boşluk bırakarak, rahat yürüyebileceğiniz bir alan oluşturun

– Sehpalarınızı oturduğunuz yerden en fazla 30 cm uzaklığa yerleştirin. Böylece kahvenizi almak için eğilerek zorlanmanıza gerek kalmaz.

– Sadece kendi oturduğunuz yer için değil misafirlerinizin oturacağı bölge için de yeterli alanı sağladığınızdan emin olun. Ziyaretinize gelen dostlarınızın oturdukları yerden kimseyi rahatsız etmeden kalkabilmeleri oldukça önemlidir.

– Kapılarınızın gerektiğinde sonuna kadar açılabilmesi için arkalarına eşya koymayın.

– Eğer çocuğunuz varsa ona da rahatça yürüyebileceği ve oyun oynayabileceği alan ayırmaya çalışın.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.