Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Modern davlumbaz modelleri

16 Şubat 2013 3.237 kez okundu Yorum yapılmamış

Mutfaktan tüm eve ağır yemek kokuları yayılmasını önleyen davlumbazlar, eşyaların ve elbiselerin ağır bir yağ kokusuyla kaplanmasını önlediği için evlerde bulunması gereken en temel ihtiyaç ürünlerinden biridir. Mutfak dekorasyonunun ayrılmaz bir parçası olan davlumbazlar, modern çizgiler ile dekorasyona değer katan bir detaya dönüşüyor. Her mutfakta bulunduğu için otomatikman mutfak dekorasyonuna dahil olan davlumbazlar artık çok farklı modellerle birlikte sunuluyor. Aspiratör ya da ankastre ürünler olarak birçok farklı tasarımla mutfak dekorasyonunda karşımıza çıkan bu akıllı cihazlar modern teknoloji sayesinde dijital ekranlara sahip ve programlanabilir olarak dahi üretilebiliyor. Farklı programlama modu bulunan bu modellerin sunduğu özelliklerin başında ise “sessiz çalışma” geliyor. Hemen hemen herkesin modern davlumbaz modellerinde aradığı ilk özellik, ses çıkartmadan çalışma oluyor.

Yararı çok büyük olsa da çoğu insan için “bir gürültü makinesi” olan davlumbazlar, kızartma yaparken dahi çalıştırılmaktan korkulan bir alet haline dönüşmüştür. Tencerelerin üzerinde bir elektrik süpürgesi kadar çok ses çıkaran bir aletin pek de kullanıcı dostu olmadığını en sonunda fark eden üreticiler, modern davlumbaz modellerinde tasarım kadar sessiz çalışma özelliğine de dikkat etmeye başladı. Gelişmiş tasarımlar ve yalıtım elemanları sayesinde yeni nesil davlumbazların çok daha sessiz bir biçimde çalıştığı söylenebilir. Ancak vakum yöntemiyle havayı emen bu cihazların hiç ses çıkartmadan çalışmasının da pek de mümkün olmadığı unutulmamalıdır. Ayrıca bacasız olarak da üretilen modern davlumbaz modelleri, mutfaklarda kötü bir görünüme sebebiyet veren hava tahliye borularının da ortadan kalkmasını sağlıyor. Üzeri alüminyum folyo kaplanmış gibi görünen ve bu nedenle de ışığı doğrudan yansıtarak adeta “buradayım” diye davlumbaz boruları, bacasız çalışan modeller sayesinde tarihe karışıyor.

Elektrik tüketimi konusunda da tam bir canavar olan eski modellerin aksine yeni nesil davlumbazlar A sınıfı enerji kullanımı ile ekonomik bir çözüm sunuyor. Yıkanabilir filtrelere sahip olan ürünlerin en kullanışlı seçenek olduğunu da söylemek gerekir. Zira sürekli olarak yeni filtre aramayı gereksiz hale getiren bu modellerin filtreleri pratik bir şekilde çıkarılarak bulaşık makinesinde zahmetsizce yıkanabiliyor. Dokunmatik kontrol sistemli ve mutfakta renklerden hoşlananlar için LED ışıklandırmaları ile modern davlumbaz modellerinin her beğeniye hitap ettiği söylenebilir. Üstelik metal yüzeylerin parlak ve soğuk etkisinde hoşlanmayanlar için seramik, cam ve diğer farklı malzemelerden üretilen seçenekler de bulunuyor. Davlumbazın saatte kaç metreküp havayı çekebildiği yani çekiş gücü de satın almadan önce sorulması gereken özellikler arasında yer alıyor. Geniş ailelerin 500 metreküp üzeri çekiş gücüne sahip olan davlumbazları tercih etmesi çok daha uygun bir karar olacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.