Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Modern hamaklar

9 Haziran 2013 3.199 kez okundu Yorum yapılmamış

hamak 2Hamak keyfine “Hayır” diyebilmek pek çoğumuz için mümkün değildir. Açık alanda yatak ve salıncak keyfini bir arada sunan hamaklar geçmişte, iki ağaç arasına gerilen bir ağdan ibaretti. Ancak, bu konfor öyle çok rağbet gördü ki, dekorasyon tasarımcıları hamaklarda adeta evrim yaratarak, birbirinden farklı birçok modern hamak modelleri ile hamak sevdalılarını buluşturmaktan imtina etmediler.

Günümüzde hamaklar, bağımsız birer eşya olarak uygun genişlik bulunan her alanda, bahçede, parkta, terasta, yazlıkta, balkonda istenildiği anda kullanılabilmektediler. İki sabit noktayı teşkil eden iki direk ve arada salıncak şeklinde dizayn edilmiş bezden kısım ile hamakların görsellikleri de artık fonksiyonları kadar ön planda olmaktadır.

Modern hamaklarda tasarımlar gerçekten göz alıcı boyutlara varmış durumdadır. Klasik hamak modellerini andıran sade modellerin yanısıra dört sabit nokta kullanılarak yapılan geniş hamaklar, koza şeklinde ya da damla modelindeki kapalı hamaklar, adeta sallanan yatak konforundaki bol tekstil içeren hamaklar, güneşten korunma amaçlı tenteleri olan hamaklar gibi birçok çeşit hamak tutkunlarının beğenilerine sunulmaktadır.

Bahçenize, terasınıza, balkonunuza bir hamak almaya karar vermeden önce ortamın bu boyuttaki bir eşyaya uygun olduğundan emin olmalısınız. Zira, oldukça ağır bir eşya olan hamaklar kondukları yerde rahatlıkla durabilecek, alanın geri kalan kısmının kullanımına engel olmayacak ise tercih edilmelidirler. Aksi halde bir süre sonra hamak, keyif olmaktan çıkarak ortamın kullanımını sıkıntıya sokan eşyalar haline dönüşecektir.

Hamakların yapımında birçok farklı malzeme kullanılabilmektedir. Açık hava eşyası olan hamakların yağmurdan korunmasını sağlayacak bir koruma planlanamıyor ise neme ve güneşe dayanıklı malzemelerden imal edilmiş olmasını tercih etmek uygun olacaktır. Hamak üzerindeki yatak ve minder gibi tekstil ürünlerinin de kolay yıkanabilen, kılıfları çıkarılabilen, neme ve güneşe dayanıklı malzemeden imal edilmiş olmalarına önem vermek kullanım açısından önemli bir avantaj teşkil edecektir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.