Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Modern kitaplık modelleri

5 Şubat 2013 6.007 kez okundu Yorum yapılmamış

Tek raflı koyu renk ahşap kitaplıkların yalnızca Vintage tasarımlarda kaldığı günümüzün sürekli değişen dekorasyon trendlerinde artık çok daha modern ve işlevsel kitaplıklar üretiliyor. Klasik dekorasyon tarzından vazgeçemeyenler için doğal ahşaptan üretilmiş dikdörtgen bir kitaplık hala şık bir tercih olsa da, modern tasarımların peşinde koşanlar için birbirinden orijinal tasarımlar üretilmektedir. Daha hafif bir görselliğe sahip olan modern kitaplık modelleri mekan algısında odak noktası haline gelmeden kendini değil, içine yerleştirilen kitapları ön plana çıkartmaktadır. Nötr renklerle mekanda geri planda kalması sağlanan modern tasarımlar olduğu gibi, bu tarzın vazgeçilmez rengi olan siyah tonlarında modeller de bulunmaktadır. Klasik tarz dekorasyonda çoğu zaman kitaplıklar içindeki kitaplardan daha fazla ilgi çeker ancak söz konusu modern stil dekorasyon olduğunda kitaplıkların göze çarpması beklenir.

Modüler sistem modern kitaplık modelleri son yıllarda en çok tercih edilen çözümler arasında yer alıyor. Raf haricinde çekmece ve kapaklı bölmelerin de bulunduğu bu modern tarz kitaplık modelleri hem arzu edilen eşyaların sergilenmesini hem de istenmeyenlerin de göz önünden kaldırılmasını sağlamaktadır. Farklı büyüklükteki raf düzenlemelerinin kullanıldığı kitap modelleri mekana değer katarken, farklı tasarımları ile işlevsellik anlamında da yarar sağlıyor. Tavana kadar uzanan kitaplık modelleri çok fazla “ıvır zıvırı” olanlar için en ideal çözüm olurken, aynı zamanda farklı bir konsept yaratmak isteyenler için de oldukça pratik bir seçenek sunmaktadır. Tavana kadar uzanan modern kitaplık modellerinde en üst bölmeler günlük kullanımdan ziyade aksesuarların sergilenmesi için kullanılmaktadır. Böylece ulaşımı kolay olan orta bölgeler aksesuarlar nedeniyle dolmayacağı için çok daha pratik bir kullanım söz konusu olmaktadır.

Ahşap malzemeli kitaplıkların klasik bir çizgiye sahip olduğu bir gerçek olsa da, tasarımla bu etkinin tam terse çevrilmesi de mümkün. Modern tarz dekore edilmiş mekanlarda da ahşap malzemeli kitaplıklar kullanılabilir ve oldukça şık bir etki yaratılabilir. Burada önemli olan, kitaplığın tasarımı ile mekan üzerinde nasıl bir etki yarattığıdır. Nötr renklerin hakim olduğu ve siyah tonlarına yer verilen modern tarz bir mekanda doğal ahşap görünümlü bir kitaplık çok daha doğal bir atmosfer oluşmasını sağlayacaktır. Farklı büyüklükteki raflara sahip olan “asimetrik” tasarımlı kitaplık modelleri hem farklı boyutlardaki kitapların ve diğer eşyaların ayrı gruplandırılmasına hem de mekanda farklı bir görsellik oluşmasına imkan tanır. Tek renk seçeneği dışında siyah ve beyaz kontrastının bilinen etkisine başvurulan modern kitaplık modelleriyle de mekana değer katan bir görsellik oluşturulması mümkün.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.