Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Modern mekanlara, yöresel kilimler

15 Mart 2012 2.314 kez okundu Yorum yapılmamış

 Kilimler, hayvancılıkla uğraşan birçok ülkenin kültüründe olan, motiflerinde etnik ve tribal çizgilere rastladığımız yalıtım görevi gören eşyalardır. Günümüzde sadece zemine sermek amaçlı kullanılsalar da, yüzyıllar boyu medeniyetleri, göçmen kavimleri günün hava koşullarından korumuşlardır. Göçmen kavimler, çadırlarının sıcak ya da soğuk havadan etkilenmemeleri için has yünden dokudukları, ince ya da kalın ilmekli kilimleri kullanmışlardır. Günümüzde ise dekoratif anlamda birçok modern ya da klasik evde farklı kültürlere ait bu değerli sanat eserlerini görmek mümkün olabiliyor.

Sanat eseri diyoruz çünkü dokuyucusunun parmakları arasından geçen ilmiklerle bütünleşiyor. Her kilimin bir hikayesi, her motifin bir anlamı var ve kilimler her kültürün özünü ve stilini anlatıyorlar. Anlam yüklü motifler, dokuyucusunun duygularını, söylemek istediklerini eserine taşıyor. Eskilerin kokusunu taşıyan bu eserler sayesinde teknoloji belki de ilk defa yenik düşüyor. Kilimler de bunu kanıtlarcasına, el emeğinin ve hayal gücünün birleştiği birer kanıt olarak, evlerimizde seslerini yükseltiyorlar.

Son yıllarda tasarım obje ve malzemeler çok fazla kullanılıyor. Aslında bunun özünde, bireyler için stil sahibi ve kişiye özel mekânlar dekore etmek yatıyor. Evlerimizi dekore ederken daha fazla zanaat, el işi ve doğal malzemeleri tercih etmemiz “başkasında olmayanı elde etmek, biz özel olsun” güdüleriyle hareket etmemizden kaynaklanıyor. Söz konusu el emeği ve zanaat, dolayısıyla çağdaş yorumu “tasarım” olunca, kilimler istenilen doğallığı, sıcaklığı ve ruhu olması açısından iç mekân tasarımlarında başköşede yerini alıyor. Hiç biri, bir birine benzemeyen motifleri, hayvan yününün doğal kök boyalara batırılarak elde edilen renkleri ile dokuyucusunun ruh halini yansıtarak, kuşkusuz kilimleri listenin en başında çıkarıyor. Yıllara meydan okuyarak, kullandıkça güzelleşen, kok boyası solmayan, leke, kir ve “bite” lara karşı özel kalkan görevini üstlenen kilimleri daha yakından tanıyalım.

İran Kilimleri ve Halıları, Afgan Kilimleri, Erzurum Kilimleri, Karabağ Gülleri ve Kula Halı ve Kilimlerini merak ediyorsanız Ülke ve yörelere göre kilimler yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.