Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Modern mutfak modelleri

10 Aralık 2012 3.565 kez okundu Yorum yapılmamış

Modern mutfak tasarımlarının giderek daha çok tercih edildiği günümüzde, dekorasyon devi markalar dahi modern çizgiler taşıyan tasarımlara yönelmiş durumda. Pürüzsüz ve parlak yüzeyleri ile mutfaklarda çağdaş mimariye göz kırpan mutfak modelleri, estetik yönden olduğu kadar sunduğu pratik kullanım sebebiyle de tercih ediliyor. Aksesuarlar yalnızca süs amaçlı değil işlevsellik sağlaması için kullanıldığı modern mutfak modellerinde her detaya özen gösteriliyor. Evin diğer bölümlerinde de modern tarz dekorasyona yer verenler için daha da uygun bir seçenek olan modern mutfakların maliyetleri de zannedildiği kadar yüksek değil. Stil sahibi mutfaklarda daha keyifli zaman geçirmek isteyenleri sevindirecek bir diğer haberse, bu modellerin işlerin daha hızlı bitirilmesine yardımcı olan akıllı tasarımlara sahip olması.

Damalı zemin son yıllarda modern mutfak modellerinde en çok karşımıza çıkan uygulamalardan biri haline geldi. Siyah beyaz uyumundan faydalanan damalı zeminler modern mutfak modelleri için dahi “klasik” hale geldiğinden, tasarımcılar artık farklı renk kombinasyonları sunuyor. Zemin kadar mutfağın baş rol oyuncusu olan mutfak dolaplarında da sıcak renklere yönelen tasarımcılar, yüksek yaşam enerjisini vurgulayan canlı tonlara yöneliyor.  Cam kapalı mutfak dolapları daha şeffaf bir görünüm sunarak modern tarz dekorasyonla uyum sergilerken, bu tür şeffaf yüzeyler doğal ışık sorunu olan ve dar mutfaklar için de daha ferah bir atmosfer sağlıyor. Metropol yaşamının da düşünüldüğü modern mutfak modellerinde daha küçük mutfaklar için “minimalist” tasarımlara da yer verilmekte.

Mutfak zeminlerinde, dolaplarında ve duvarlarında desen kullanılan modellerde daha çok geometrik şekillere yer verilirken, nötr renk fon üzerine canlı renklerle çizgili desen uygulamaları da kullanılıyor. Parlak yüzeyler modern mutfak tasarımlarının vazgeçilmez öğelerinden olduğundan, mutfak dolaplarının ve tezgahların daha da ışıltılı hale gelmesi için en çok kullanılan aydınlatma ürünleri de her zaman ki gibi spot ışıklar oluyor. Mutfağın farklı köşelerinin etkili bir biçimde aydınlatılmasını sağlayan spot ışıkların gizlenmesi, ortaya daha estetik ve modern mimari ile uyumlu bir görsellik çıkmasını sağlıyor. Modern mutfak modellerinde dolap seçimi renk ve yüzeyler kadar rahat kullanım da dikkate alınarak yapılıyor.

Mutfak dolaplarının mümkün olduğunca çok bölmeli olduğu modern mutfak tasarımlarında, her alanın bir çekmece ya da gizli raf olarak değerlendirilmesi artık olmazsa olmazlar arasında görülüyor. Pratik saklama çözümlerinin sunulduğu akıllı tasarımların gerçekten de son derece işlevsel bir kullanım sunması, giderek daha da fazla insanın mutfaklarında modern tarzı benimsemesine neden oluyor.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.