Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Modern tarz dekorasyon

8 Ocak 2012 2.500 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekorasyonda modern, tarz birçok insan tarafından sıkça kullanılan ancak tam olarak nasıl bir tasarım trendinden bahsedildiği bilinmeyen bir stildir. Diğer tarzların aksine modern dekorasyon, 20. yüzyılın son çeyreğini yansıtan ve tasarım temelinde kullanım rahatlığı olan bir stildir. Bu tarzda oda dizaynları düz hatlar ile belirlenir ve ışık odaklı tasarımlar uygulanır. Böylece odanın tasarımındaki ilk amaç; içerisinde bulunan kişinin ihtiyaçları karşılanırken, aynı zamanda da zihninin ve vücudunun dinlendirilebilmesidir.

Modern tarzda dekorasyonlarda duvar renkleri genel olarak beyaz tonlarında kullanılır. Renk tercihini beyaz ve tonlarında yapılması genellikle; ışığın daha verimli kullanılarak, kişinin daha sakin bir ortamda yaşamasını sağlamak içindir. Ayrıca beyaz tonlarındaki renkler doğal ışığın kırılmadan yansıtılmasını da sağladığından bu renklerdeki duvarlar, odanın sahip olduğu alanın daha geniş ve ferah görünmesine katkıda bulunur. Dekorasyonda modern tarzda kullanılan açık tonlardaki duvarlar, aydınlatma tercihleri ile de doğrudan etkilidir. Bu tarzda aydınlatma aracı olarak büyük ve direk odaklı lambalar kullanılmamaktadır. Duvardan aşağı doğru sarkan avize şeklinde ışıklardan ziyade, mobilya ve aksesuarların ardına gizlenen beyaz ışıklar tercih edilmektedir.

Dekorasyonda modern tarzdaki bir odada ışığın saklanması kadar önemli olan bir diğer konu da, kullanılan ışığın daylight özellikli olmasıdır. Daylight lambalar sahip olduğu geniş spektrum sayesinde doğal güneş ışığı etkisi vererek, içerisinde yaşayan insanların ve bitkilerin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Daylight lambalar; çok az güneş ışığı alan odalarda bile çiçek yetiştirmeyi mümkün kılan, insan sağlığı açısından da oldukça yararlı lambalardır.

Modern tarz bir oda tasarımında kullanılan mobilya ve aksesuarların üretildiği malzemelerin de modern teknoloji ve çevre dostu olması gerekir. Aksesuarlarda cam ya da metal görünümlü parlak malzemelerin tercih edildiği bu tarzda, yalın oda havası tek bir obje üzerine toplanan odak ile kırılmaktadır. Beyaz tonlarında son derece sadece bir görünüme sahip bir odada; parlak malzemeden üretilmiş şık bir masa lambası kullanılarak, oldukça etkili bir odak noktası oluşturabilir ve odanın genel havasını sıradan olmaktan çıkartabilirsiniz.

Oda tasarımında kullanılan eşyalarda her zaman minimalist, organic ve yüksek teknolojiye sahip bir gereksinim aranılan modern tarz dekorasyonda, odada eşyaların değil insanların yaşayacağı düşüncesi benimsenmiştir. Dekorasyon araçlarının üretim malzemeleri de genellikle; fiberglas, silikon, kauçuk, PVC, titanyum ve kontrplak gibi yüksek dayanıklılığa sahip maddelerden üretilen ürünlerden tercih edilmektedir. Bu malzemelerin dışında kabul kullanımı tercih edilen tek madde; tamamen organik olduğu için ahşaptır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.