Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar, Duvar, Mobilya, Perde

Muhteşem Yüzyıl dekorasyonu

1 Ocak 2012 5.495 kez okundu Yorum yapılmamış

Muhteşem yüzyıl dizisi ile birlikte Osmanlı Dönemi renkleri, esintileri günümüzde yerini bulmaya başladı. Birebir aynısı olmasa da benzerleri ile karşılaşmaya başladık.  Dizide giyilen kaftanlar, padişah tuğraları dekorasyon objeleri olarak mağazalarda yer almaya başladılar. Kaftanların ölçüleri küçülerek model ve tarza uygun olarak kapalı çarşıda, tekstil ürünü satan  birçok mağazada yastık, çerçeveli tablo olarak sergilenmeye başladı. Tuğralar da çerçevelenip duvarları süsleyeme başladı.

Osmanlı Saray ve Köşklerinde kullanılan mobilyalar da dizi izleyicileri tarafından beğeni görüyor ve klasik mobilya satışlarının arttığı yönünde haberler çıkıyor.

Muhteşem yüzyıl dizisinde duvarlarda göze çarpan çiniler de ev dekorasyonunda duvar saati, duvar tabağı gibi objeler şeklinde kullanılmaya ve yaygınlık kazanmaya başlııyor.

Dönemi yansıtan döşemelik kumaş renk ve desenleri günümüzde perde, yatak örtüsü, yastık şeklinde dizayn edilerek ev tekstil ürünü olarak kullanılmaya başlandı.

Ayrıca Muhteşem yüzyıl dizisinde kullanılan Osmanlı Dönemi motiflerini taşıyan altın yaldızlı vazo, şekerlik gibi ürünler büyük zücaciye mağazalarında satışı sunuluyor.

Muhteşem yüzyıl dizisinde dikkat çeken bir başka obje ise oldukça büyük ve gösterişli olan şamdan ve mumlar oluyor. Daha küçük boyutlarda ve benzer tasarımda şamdanlar da ilgi görüyor. Dizi devam ettiği sürece sanırım daha bir çok dekorasyon objesi, diziden esinlenilerek önce mağazalarda sonra evlerde yerini alacak. Belki ilerleyen zamanda ev dışına taşıp bahçe dekorasyonu da diziden etkilenebilir. Estetik olarak göze hoş görünen, insan ruhunu aydınlatan güzel şeylerin dizi aracılığı ile de olsa günümüze taşınması göze hoş geliyor.

Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.