Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar

Mum ve mumluk seçimi

7 Aralık 2011 3.058 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev dekorasyonunda aksesuarların yeri her zaman önemlidir. Dekorasyon bütünlüğünü her parçanın sağlaması gerektiğini düşündüğümüzde aksesuarların önemi daha net anlaşılmaktadır. Aksesuarlar genellikle belirlenmiş odalara hizmet vermek için üretilirler. Fakat içlerinde her oda dekorasyonuna uygun olanlarda vardır. Bu aksesuarların başında mum ve mumluklar gelmektedir.

Mumlar: Seçenek ve çeşit olarak tercih, istek ve dekorasyon geneline bağlı olarak değişen mumlar bulundukları dekorasyonda genellikle yumuşak bir hava yaratırlar. Dekorasyonda renk uyumuna bağlı kalarak seçilmesi gereken aksesuarların tüm özelliklerini barındıran mumların oldukça şık modelleri bulunmaktadır. Klasik dekorasyonlarda keskin kesim modern dekorasyonlarda genelde yuvarlak hatları olanlar tercih edilir. Aksesuar olarak kullanılacak olan mumun yanması planlanıyorsa dekorasyon rengi dışında alev rengine de uyum sağlayan siyah tercih edilebilir. Beyaz ağırlıklı dekorasyonlarda ise alevi ön plana çıkararak değişik bir tarz yaratmak için beyaz mumlar tercih edilmelidir. Mumların bulundukları ortamda “ben buradayım” dememesi gerektiğinden üzerinde bulundukları mobilyanın hatlarıyla uyumlu olmalıdırlar. Kare keskin kesim bir sehpa üzerinde yuvarlak hatlı bir mum dekorasyon sanatına uygun değildir.

Mumluklar: Mumlar tek başlarına etkili bir aksesuar sayılsalar da etkilerini arttırmak için mumluklar kullanılabilir. Dekoratif ve çok şık seçenekleri dışında dekorasyonumuza uygun eğlenceli modelleri de bulunmaktadır. Seçim gerçekleştirilirken mumluk içinde bulunduğu dekorasyona göre seçilir. İç dekorasyonda genellikle modern çizgileri bulunan mumluklar da bahçe ve dış dekorasyonlarda hayvan veya ağaç figürleri gibi ortama uyum sağlanan modeller seçilebilir. Aynı dekora 2 farklı veya aynı mumluk koymaktansa bir adet mumluğa birden fazla mum konulabilme seçeneği her zaman daha dekoratiftir. Aksesuarlar seçimi yaparken bütünlüğün bozulmaması ve renk uyumuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Seçilen aksesuarların yerleri değiştirilebileceği gibi ağırlıklı olan dekorasyon tipi göz önüne alınmalıdır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.