Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Banyo, Mutfak

Musluk tamiri nasıl yapılır?

2 Şubat 2012 4.942 kez okundu Yorum yapılmamış

Banyo ve mutfaklarda dekorasyon kadar ilerleyen zaman ile birlikte oluşan arızalar da muslukların yenilenmesi ihtiyacını doğurur. Dekorasyon sürecinin bu can sıkıcı aşamasında çoğu insan musluk tamircilerine para vermek istemez ve tamiratı kendisi yapmak ister. Musluk tamirinden anlamıyorsanız ve ilk defa su tesisatı ile ilgili bir tamirat işine giriyorsanız, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde filmdeki karakterlerin düştüğü komik duruma düşebilirsiniz.

Musluk damlatıyorsa;

Musluğun sürekli damlaması, tam olarak kapanmadığı manasına gelir ve bu durumda musluğun contasını değiştirmeniz gerekir. Tüm musluk tamiri işlerinin ilk adımı olan; ana vanayı tamamen sıkarak, banyo veya mutfağa gelen suyu kesmek ile işe başlayın. Tornavida yardımı ile musluğun üst kısmında düğme şeklindeki kırmızı ya da mavi renk tapayı çıkartın. Tapanın altındaki vidayı gevşeterek, musluk kapağını çıkartın. Bu aşamada bir İngiliz anahtarı yardımı ile salmastrayı yani musluğun içerideki göbek kısmını sökmeniz gerekir.  Salmastrayı söktüğünde iç kısımda yer alan ve genellikle siyah renk olan contayı göreceksiniz. Bir pense ya da tornavida yardımı ile contayı sökün ve yenisi takın. Satın alacağınız contanın musluğunuza uyması için yanınızda bir conta ya da doğrudan salmastrayı götürebilirsiniz. Böylece yoğun uğraşlar sonucu musluğa tam oturmayan bir conta ile de boğuşmak zorunda kalmazsınız.

Salmastrayı değiştirmek gerekiyorsa;

Musluğunuz damlamanın da ötesinde sağa sola çevirdiğinizde herhangi bir su akışına izin vermiyorsa ve musluk boşa dönüyorsa, o zaman salmastrayı değiştirmeniz gerekiyor demektir. Musluk değiştirirken olduğu gibi suyu vanadan kesin, musluk kapağını çıkartın ve İngiliz anahtarı yardımı ile salmastrayı sökün. Salmastra değiştirmek için mutlaka bozuk musluk göbeğini de yanınızda götürün ve uygun bir salmastra alın. Aksi halde yeni aldığınız salmastrayı musluğa monte edebilmek için yoğun bir uğraş içerisine girebilir ve bu esnada salmastraya zarar vererek su kaçağı oluşmasına neden olabilirsiniz.

Musluğu tamamen değiştirmek gerekiyorsa;

Vanadan suyu tamamen kapatın ve bir İngiliz anahtarı yardımıyla musluğunuzu saat yönünün tersine doğru çevirin. Bu işlem esnasında borudaki kirli su boşalacağından; musluğun alt kısmında lavabo veya küvet yoksa, kirli suyun dolması için bir kova ya da leğen kullanabilirsiniz.  Takacağınız musluğun boruya girecek kısmını keten ile iyice sarın ve teflon bandı ile 5-6 tur atarak üzerini sarın. Bantladığınız musluğunuzu takarken öncelikle mutlaka eliniz ile saat yönünde çevirerek takın. Böylece musluğun takılırken diş atlamamasını sağlamış olursunuz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.