Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Mutfak dolapları

23 Kasım 2011 4.376 kez okundu Yorum yapılmamış

Bayanların evde oldukları sürece zamanının çoğunu geçirdikleri, kendi el becerilerini gösterdikleri ve onlar için en önemli mekân mutfaklardır. Banyo ile beraber en fazla dekorasyon aksesuarı bu mekânlar için bulabileceğiniz gibi çeşidin fazla olması dekorasyon sanatını daha da kolaylaştırmaktadır. Mutfak mobilyaları denildiğinde akla ilk gelen dolaplardır. İçi ferah, bol çekmeceli, raflı, kendinden kilitli, özel gözlü, ankastre ve daha nicesini sayabileceğimiz özellikleri barındıran dolaplar günümüz dekorasyonunda sade ve alışık olmaktan çıkarak dekorasyonu tamamlayıcı rollere bürünmüşlerdir. Seçimlerde fonksiyonelliğin yanı sıra dekoratif görünüm ve şıklığında arandığı mutfak dolaplarında artık desen modası başlamıştır. Mutfağınızın rengine, duvar kâğıdına hatta dikkat çekmek istenilen aksesuar rengine kadar her desen ve renk de dolap bulabilmeniz mümkündür.

Ahşap mutfak dolapları: İşçilik ücretlerinin yüksek olması nedeniyle genelde klasik mutfaklar tarafından tercih edilen bu modellerle talep giderek düştüğü için yeni teknoloji, renk ve desenler kullanılmamaktadır.

Laminant mutfak dolapları: Yapılış malzemesi nedeniyle uzun ömürlü, ısıya ve güneş ışınlarına dayanıklı olması sebebiyle en çok tercih edilen çeşitlerdendir. Fiyatları ahşap modellerden daha düşük ve daha fazla renk seçeneğine sahiptirler.

Hazır mutfak dolapları: Daha önceden belirlenmiş ölçülerde belirlenip çeşitli sayılarda üretim yapılan dolaplardır. Her ev boyutuna göre üretilmesine rağmen üzerinde çok fazla değişiklik yapmak mümkün değildir. Genelde dekoratörlerden alınan geri bildirimler dikkate alınarak yapılmasından dolayı göze daha dekoratif gelebilir.

 Nasıl seçilmeli

  • Mutfağınızın ebatlarına göre değil dolabın ekleneceği duvar büyüklüğü ve genişliğine göre dolap seçimi yapmanızgereklidir.
  • Küçük boyutlardaki mutfak için mutfak dolabının gereğinden fazla raflı olması dekorasyonda rahatsız edici gözükebilir.
  • Dolap seçimi yapılırken üzerindeki desenlerin geneli ve rengi bütün olarak değerlendirilmeli mutfaktaki aksesuarların bu dolaba göre seçileceği unutulmamalıdır.
  • Kapalı tonlarda rengi bulunan bir mutfağa çok açık tonlarda dolap koyulması tercih edilmemeli, mümkün olduğunda tamamlayıcı renkler seçilmelidir.
  • Mutfak da bulunan cam, balkon v.b alanların kullanımına engel oluşturmamalıdır.
  • Dolapla bir bütün halinde kullanılacak olan ocak, tezgâh v.b yerleri iyi ayarlanmalıdır.
  •  Uzmanlara göre dolabınızı bir katalog’dan seçmek yerine bu konuda uzman biriyle mutfağınıza göre dolap yapımında anlaşmak tercih edilmelidir. Beğendiğiniz bir tasarım var ise bu tasarımı yine uzman yardımı ile mutfağınıza adapte edebilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.