Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Mutfak kaplama ve renkleri nasıl seçilmelidir?

25 Eylül 2012 6.170 kez okundu Yorum yapılmamış

Mutfak dolaplarında renk ve kaplama seçimi çok önemlidir. Küçük mutfaklarda koyu renk kaplama veya renk seçimi yapılırsa daha da küçük bir mutfak görüntüsüne sahip olmanız yanı sıra bir de sizi mutlaka rahatsız edecektir. Açık renk mutfak dolapları ise mutfağınızı daha geniş ve ferah gösterecektir. Büyük mutfaklarda ise açık tonlar daha da genişlik hissi vereceğinden koyu renkleri kullanmakta fayda vardır.

Mutfaklarda renk ve kaplama seçimi yapmadan önce dikkat edilecek birkaç nokta vardır. Mutfağınızda yeterince ışık alan pencereleriniz varsa, koyu renk kaplama veya renk seçimi yapabilirsiniz. Kestane, kiraz, maun, ceviz gibi kaplamalar klasik mutfaklarda çok iyi çözümler getirir. Ama modern bir mutfak istiyorsanız, mümkün olduğunca düz hatları olan modern tasarımlar seçmekte fayda vardır. Yoksa mutfağınız, klasik ve demode bir mutfak olarak kalabilir. Provence, country, İngiliz stil bir mutfak sahibi olmak istiyorsanız, seçeceğiniz renk kesinlikle beyaz olmalıdır. Gri, kahve ve dore patineli eskitme boyalar kullanılabilir. Bunun yanı sıra parlak yüzeyli membran ya da akrilik kaplamalar mutfağı modernleştirirken, mat olan membran kapaklar klasik havanın etkisini verir. Beyaz dolap kullanılan bir mutfakta kullanılacak olan aksesuarlar ise bir anda tarzı değiştirebilir. Şu anda piyasada satılan dolap kulplarında kırmızı, yeşil, mavi, dore, gümüş gibi pek çok renk bulunmaktadır. Renkli kuplarla sıcak bir hava verildiği gibi, dore ve gümüş ile ağır, kaliteli bir hava yakalanabilir. Renkli dolapların olacağı bir seçim yapıyorsanız, renge çok dikkat edin. Sonuçta mutfağın en az bir duvarı komple kaplayacağını ve bu rengin hakim olacağını unutmayın. Renk sizi bir süre sonra sıkabilir veya gözünüzü yorabilir. Bu nedenle iyi düşünmenizi tavsiye ederiz.

Mutfaklarda tamamen dolap kullanıldığında ortaya çıkan görüntüden hoşlanmayabilirsiniz. Bu etkiye maruz kalmamak için, aralara camlı mutfak dolapları eklenebilir. Böylece etki yumuşatılmış ve şık hale dönüşür. Ayrıca kapakların altına yapılan ışıklandırma ve mutfak tezgahı da  tarz olarak önemlidir. Bu sene beyaz mutfaklarda, siyah granit tezgahlar çok modadır.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.