Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Mutfak perdeleri ve Işıklandırma

24 Mayıs 2012 2.533 kez okundu Yorum yapılmamış

Mutfaklarda ışıklandırma pencereden başlar, sonra sırayı perdeler alır, dersek şaşırmayın. Kadınların zamanlarının çoğunu mutfakta geçirdiklerini düşünürsek seçeceğiniz perdenin ince kumaşı, gün ışığından yararlanma sürecini olumlu etkileyecektir. Bu sebeple, kalın kadife, kalın keten ve çok pamuklu cinslerden ziyade, naylon ağırlıklı bir kumaş perde seçmeniz, aydınlık açısından fayda sağlayacaktır.

Perdelerin mutfakta pişen yemek kokularını, buharını ve yağını aspiratör gibi çekebildiğine inanabilir misiniz? İsterseniz mutfak perdelerinizi 2 ay yıkamayın ve bir leğenin içine bastırın, gözlerinize inanamayacaksınız, tüm yağ ve kir suyun üzerine çıkacaktır ve mutfağınızın fabrika bacasından farksız olduğunu düşüneceksiniz.  Sürekli, en az ayda bir mutfak perdenizi yıkamaya özen gösterin. Ne kadar dayanıklı bir kumaş seçerseniz, o kadar iyi olacak ve perdenizin çok yıkama sonucu renklerinin attığına şahit olamayacaksınız. Mutfaklarda açık renklerde perde seçmenizi tavsiye ediyoruz. Gün içerisinde geçirdiğiniz vaktinizi aydınlık ve iç karartmayan renklerde dolu bir mutfakta geçirmek ruh halinize iyi gelecektir. Mutfak penceresi için kesinlikle katlamalı, fonlu aşırı pilisi olan modelleri tercih etmeyin. Onun yerine düz, sade, hatta ip perdeler bile pratik bir kullanım sağlayacaktır.

Bahsini geçirdiğimiz gibi aslında ışıklandırma, pencereden başlıyor, oradan perde seçimine göre değişkenlik gösteriyor ve en sonunda gerçek aydınlatma araçları devreye giriyor. Mutfakta ışıklandırmanın ne kadar önemli olduğunu vereceğimiz örneklerle anlayacaksınız. Aslında o kadar fazla tehlikeli aletin kullanıldığı bir yer ki, düşününce şaşıracaksınız. Düdüklü tencere, bıçaklar, havuç jileti, kabak oyucu, ocak ve ateşi, blender, mikser, hepsi düşünce, son derece dikkatli kullanılması gereken aparatlardır. Mutfaklarımızda çok tehlikeli işlemler yaparken, ışıklandırma bize olabildiğince fazla yardımcı olur ve dikkatli işlem yapmamıza ve olabildiğince çok fazla ayrıntıyı görebilmemize yardımcı olurlar. Mutfaklarımızda gölgesiz ve işlevsel bir ışıklandırma sistemi kurmalı ve tezgah üzeri aydınlatma için spotlardan yardım almalıyız.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.