Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Mutfak tezgahı seçimi ve öneriler

13 Ağustos 2012 8.140 kez okundu Yorum yapılmamış

Mutfaklar, ergonomik ve rahatlık bakımından tasarlanması gerektiği kadar, sağlık ve hijyen açısından da göz önüne alınması gereken alanlardan biridir. Bu nedenle mutfak tezgahı seçimleri oldukça önemlidir. Doğru ve yerinde bir malzemeyi seçmek, hem hijyen hem de uzun süre boyunca keyifli ve sorunsuz zaman geçirmenize olanak sağlayacaktır. Peki mutfak tezgahı seçimi nasıl yapılmalıdır?

Mutfağınızın tezgahını seçerken, öncelikle bütçeniz, bakım ve temizlik kolaylığı, mutfak dolabınızın renklerine göre görselliği gibi faktörler sayılabilir. Uygun fiyatlı bir tezgah almayı düşünüyorsanız ilk alternatifiniz laminat tezgahlardır. Ancak laminat tezgahlar sizin istediğiniz ekstra özelliklere yani çizilmeme, kolay temizlenme ve görsellik gibi noktalarda sizi tatmin etmiyorsa, ayırdığınız bütçeyi biraz daha arttırmanız gerekmektedir. Daha pahalı olan ancak kolay temizlenmesi, çizilmemesi ve dayanıklılığı ile öne çıkan, aynı zamanda görselliği ile de şık duran, çimstone olarak adlandırılan tezgahlar, granit ve akrilik yani Corian denilen tezgahları tercih etmenizde fayda vardır. Düz ya da sade renkli tezgahlar mutfağınızı daha şık ve modern gösterebilir.

Özellikle hijyen ve temizlik kolaylığının yanında dayanıklılığı da ön planda tutuyorsanız, granit ya da corian tezgahları tercih etmelisiniz. Son teknoloji ürünü olan corian tezgahlar, mutfak ve banyo gibi alanlarda rahatlıkla kullanılmaktadır. İşlevselliği ve avantajları nedeniyle diğer tüm tezgah çeşitlerinden ayrılmaktadır. Hijyen anlamında yüzey yapısının mikrop ve bakterilerin nüfuz etmesine imkan vermemesi ve içeriğinde doğal akrilikten başkaca bir şey bulunmaması öne çıkan avantajlarındandır. Eğer herhangi bir şekilde tezgah yüzeyi hasar görmüş ya da deforme olmuşsa ki bu oldukça zor olabilecek bir ihtimal, deforme olan yüzeyin fabrikadan ilk çıkıştaki haline getirilmesi çok kolay ve mümkündür. Bu özellik diğer hiçbir tezgah türünde bulunmamaktadır. Granit, çimstone veya mermer tezgahlarda olabilecek kırılma durumu corian tezgahlar için sorun olmamaktadır. Corian tezgahlar kırılsa bile, yapılan uygulama ile yine tek parça haline getirilebilmektedir.

Çok fazla avantajı olan akrilik corian tezgahlar, zengin renk skalası ve her türlü tasarıma uygun olarak üretilmesi, yoğun kullanımlarda oluşabilecek olan çiziklerin ve hasarların kolayca giderilmesi, ilk günkü görünümünü daima koruyabilmesi gibi özellikleriyle mutfaklarınıza şıklık katacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.