Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Mutfak yaptırırken

24 Ağustos 2012 4.095 kez okundu Yorum yapılmamış

Teknolojinin ilerlemesi ile son dönemde ortaya çıkan yeni mutfaklar her şeyin düşünüldüğü ve tasarlandığı şekildedir. Bir mutfak yaptırmaya karar verdiğinizde, öncelikle bütün ölçüler alınarak bilgisayar ortamında üç boyutlu renkli çizimler yapılır. Bu çizimler ile siz mutfağınızın dolap kapaklarının şekli ve rengini hatta hangi tezgahın mutfağa yakışacağını, aksesuarları görürsünüz.

Mutfak yaptırmaya karar verip, üç boyutlu çizimler de yapıldıktan sonra çizimlerde olan malzemelerin gerçekleri arasında seçim yaparsınız. Akrilik, membran, lake veya ahşap istediğiniz malzemeyi kullanabilirsiniz. Hatta iki set arasına mutfak yapılırken cam, paslanmaz, mozaik veya fayans seçimi yapılır. Fakat kesinlikle bir profesyonel ile çalışmak size daha iyi sonuçları verecektir. Çünkü mutfak yapımında bazı püf noktaları olduğu gibi, yerleşimde dikkat edilmesi gerekenler vardır. Üstelik mutfağınız dar veya geniş olabilir doğru yerleşim yapılarak ergonomik bir kullanım yaratılmalıdır. Dar mutfaklarda, tezgah yerleşimi ve dolaplar fazla tasarlanarak, dolap içlerinde ek alanlar oluşturulmaktadır. Geniş mutfaklarda ise mümkün olduğunca boşluk hissi yaratılmadan alan değerlendirilmelidir. Dekorasyonda, alanlarda kalan boşluklar bizi rahatsız ettiğinden tasarım ona göre yapılmalıdır. Mutfaklarda, buzdolabı ve depolama alanları yemek pişirilen ocaklardan uzak tasarlanmalıdır. Böylece, buzdolabı yanına eklenen bir raylı sepetli erzak dolabı veya kapaklı dolaplar ile tasarım ergonomik ve şık hale gelebilir. Lavabonun yanına ve bardak, tabak gibi malzemeleri koyduğunuz dolaplara yakın yerleşen bulaşık makineleri size kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Üst dolaplarda, aventos denilen özel dolap aksesuarları ile kapaklar yukarıya katlı açılabilir böylelikle kapakları açmada size rahatlık oluşacaktır. Çekmecelerde kullanılan frenli menteşeler sayesinde eliniz dolu iken, çekmeceyi çarpmadan kapatabilirsiniz. Eğer mutfakta bir ada kullanıyorsanız, ada ile mutfak tezgahı arasında en az 1.5 metre mesafe olmalıdır. Böylelikle hareket alanınız kısıtlanmadan rahat bir kullanım oluşmaktadır.

Bir mutfak yaptırmaya karar verdiyseniz, bir profesyonel ile çalışmayı tercih ediniz ve mutlaka beğendiğiniz tarzın 3 boyutlu çizimlerini yaptırınız. Böylelikle, mutfağınızın nasıl olacağı konusunda fikir sahibi olarak, mutfak bittiğinde hayal kırıklığı yaşamazsınız.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.