Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak, Zemin

Mutfak zemini için renk seçimi

2 Aralık 2012 3.383 kez okundu Yorum yapılmamış

Mutfak dekorasyonunda ciddi anlamda geniş etkiye yaratan zemin kaplamaları, doğrudan tüm atmosferi etkiyecektir. Çoğu zaman mutfak dolaplarına, perdelere ve tezgahlara çok fazla özen gösterilmesine rağmen zemin gözden kaçar ve ortaya “eksik kalmış” bir tasarım çıkar. Mutfağın genişliğine göre belki de dolaplardan dahi daha fazla alan kaplayan zemin döşemeleri, aslında mutfak dekorasyonunda dikkate alınması gereken ilk unsurlardan biridir. Mutfak dolapları, beyaz eşyalar ve tezgah olmak üzere mutfakta yer alan diğer tüm dekorasyon elemanlarının hem rengi hem de dokusu dikkate alınarak zemin rengi belirlemek, mutfak dekorasyonunda genel bir tasarım bütünlüğü oluşmasını sağlamanın kilit noktasıdır.

İlk olarak mutfak zemininde malzeme ne kadar kaliteli olursa olsun çok açık ve çok koyu tonları tercih etmemeniz gerektiğini unutmayın. Zira bu tür açık veya koyu tonlar kiri doğrudan göstereceğinden, ara tonlara yönelmeniz daha rasyonel bir seçim olacaktır. Mutfaklar evde belki de hijyene en çok dikkat edilmesi gereken alanlar olduğundan, dekorasyonun da “hijyen” duygusunu vurgular bir çizgiye sahip olması önemlidir. Ton aralıklarının belirlenmesinde kararsız kaldıysanız en pratik yöntemi, yani mutfak dolaplarının zıt rengiyle kontrast yakalamayı tercih edebilirsiniz.

Nötr renkli mutfak zeminleri mutfak dolaplarının ve tezgahın ön plana çıkmasını sağlarken, açık renkli dolapların bulunduğu mutfaklarda daha koyu zemin uygulamalarının tercih edilmesi ile oluşan donuk havanın kırılması da sağlanabilir. Desen seçimi de mutfak dekorasyonun önemli bir artı katacaktır. Gerek estetik açıdan gerekse de tek renk kiri daha çok gösterdiğinden işlevsel açıdan mutfak zeminin de desenli tasarımlara yönelmek akıllıca olacaktır. Deseni hafif dahi olsa mutfak zeminin de bu tarz bir seçim yapmanız görsel açıdan küçük geçişler oluşmasını ve kontrastın derinlik kazanmasını sağlayacaktır.

Mutfağın alanı da zemin rengi seçimini doğrudan etkileyen faktörler arasındadır. Zira küçük bir mutfakta koyu renk zeminlere yönelmek zaten dar olan mekanın daha da küçük algılanmasını sağlayarak, ciddi derecede kasvetli ve basık bir hava oluşmasına sebep olacaktır. Bu nedenden ötürü mutfağınızda alan sorunu yaşıyorsanız zeminde açık renk tercih etmeniz, daha ferah ve olduğundan daha geniş görünen bir mutfak tasarımı oluşmasını sağlayacaktır. Mutfak zemininde açık kahve, bej, gri, fildişi ve şüphesiz beyaz gibi tonları tercih ederek daha ferah bir algı oluşturmak istiyorsanız, karmaşık desenli modellere de yönelebilirsiniz. Bu kadar açık tonlu zeminler kir ve lekelerin adeta “buradayım” diye bağırmasına sebep olacağından, desenler ile bu etkinin azaltılmasını sağlayabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.