Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Mutfaklar yaşam alanı oldu!

29 Nisan 2013 2.378 kez okundu Yorum yapılmamış

mutfak 4Son dönemde gerçekleştirilen inşaat projelerinde artan oranda yer alan mutfak ve salon birlikte yaşam alanları oluşturulması; bağımsız mutfak planlamalarında ise mutfakların geniş mekanlar olarak dizayn edilmesi evimizin bu olmazsa olmaz kısmını yaşamlarımızda daha çok yer alır hale getirmiştir. Aileler artık mutfaklarda sadece yemek yemiyorlar, yemek sonrası muhabbeti de mutfaklarda gerçekleştiriyorlar. Bu nedenle de mutfaklarda oturma grupları, geniş masalar gibi vakit geçirmeyi kolaylaştıran mobilyalar daha sık yer alır oldu.

Başarılı bir mutfak dekorasyonunda, çok fazla muhafaza imkanı sağlayan, ancak kalabalık görüntü teşkil etmeyen dolap dizaynı, beyaz eşyayı kullanışlı şekilde yerleştirmeye ve kullanmaya imkan veren tezgah altı organizasyonu gibi hususlar kritik öneme sahip iken artık ilaveten  mutfakta keyifli vakit geçirmeye imkan veren oturma alanları gibi yeni dekorasyon konuları öne çıkmaya başlamıştır.mutfak 3

Mutfakların keyifli yaşam alanlarına dönüştürülebilmesi için hacimlerinin çok geniş olması zorunluluk değildir. Başarılı bir dekorasyon stratejisi ile küçük mutfaklarda da yaşam alanları tesis etmek söz konusu olmaktadır. Ancak, küçük hacimlerde daha dikkatli olunması gerektiği açıktır. Dolapların ve diğer tüm eşyaların daha fazla fonksiyonel olması gerekmektedir. Örneğin, dolaplarda köşe modülü kullanılarak atıl kalan alan bırakılmaması; oturma grupları, sandalye ve masalarda muhafaza imkanları tesis eden detayların yer alması gibi seçimler dar alanda daha ferah mekanların oluşmasında etkili olmaktadır. Açık renklerin kullanılması yine küçük alanların geniş algılanması sonucu doğuran bir illüzyondur.

Mutfakların, yemek pişirme ve yemek yeme fonksiyonlarının gerçekleştiği mekanların olduğu ve lekelenmeye en açık alanlar olduğu asla unutulmamalıdır. Bu nedenle özellikle de dar alan nedeni ile açık renkler tercih edilmişse, leke tutmama, antibakteriyel olma gibi mutfak 2ek özelliklerden mümkün olan her detayda yararlanılmalıdır.

Mutfak dekorasyonunda bizim tavsiyemiz, her ne kadar yaşam alanı olarak planlıyor olsanız da, salonlarda görmeye alışık olduğumuz televizyonları mutfaklara sokmayın. Yemeklerinize ve sohbetlerinize televizyonların eşlik ediyor olması zararlı bir alışkanlıktır. Dekorasyonunuz bu zararlı alışkanlıkları destekliyor olmasın.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.