Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Nanoteknolojik boyalar

17 Mart 2012 3.234 kez okundu Yorum yapılmamış

Son yıllarda sık sık adını duyduğumuz nano teknoloji sözcüğü  bir çok alanda kullanılmaya başladı. Nanoteknoloji ürünlerinden söz ediliyor ve nano teknoloji ile üretilen ev dekorasyonunda kullanılan boyalardan  da söz ediliyor ayrıca.

Nano latince bir sözcük olup cüce anlamına gelmektedir ve nanometre uzunluk ölçüsü birimidir ve metrenin milyarda birine eşittir. Nanoteknoloji ise nanometre boyutundaki malzemelerin incelenmesi, geliştirilmesi ve bir arada kullanılarak yeni malzemeler üretilmesi demektir.

Nanoteknolojik ürünü boyaların özellikleri ise geleneksel ürünlerden farklı olmasıdır. Nanoteknolojik boyaların satışını yapan firmaların açıklaması şöyledir; Ürünler formülasyon yapıları gereği klasik boyalardan farklı olduğundan kesinlikle piyasadan satılan herhangi bir renk tüpü ile renklendirilmemesi uyarısı olmaktadır. Nanateknolojik boyalar su bazlı iç cephe boyası, dış cephe boyası, ipek mat iç cephe boyası ve nano dokulu astar boyalardır.

Nanoteknolojik boyaların özellikleri kendi kendini temizleme, yüksek koruma sağlaması, antibakteriyel ve antimikrobiyel özelliği, koku giderme özelliği olarak sıralanıyor.

Nanoteknolojik boyaların kendi kendini temizlemesi hakkında, formülünde içerdiği akıllı moleküller, nano parçacıklar ve reçine gözenekli yapısı sayesinde yüzeyde tutunan organik kirleticiler ışık etkisiyle parçalanarak zararsız bileşikler olan CO2, su, nitrat ve sülfat tuzlarına dönüştüğü  bilgisi verilmektedir. Nanoteknolojik boyaların yüzeyde kaldığı sürece temizleme işlemi devam ettiği ve kirlenme hızının temizlenme hızını geçmediği sürece yüzeylerin sürekli temiz kalacağı açıklanmaktadır. Küf ve mikrop oluşumu boyanın antibakteriyel olması sayesinde engellenmektedir.

Nanoteknolojik boyalar, klasik boyalara göre daha temiz, daha koruyucu, daha hijyen olması nedeniyle önerilmektedir.

Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.