Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Nisan ayında bahçemizde neler yapabiliriz?

27 Mart 2012 1.711 kez okundu Yorum yapılmamış

Zorlu ve ağır geçen kış günleri yavaş yavaş yurdumuzu terk etmeye başlarken yerine ilkbaharın cıvıl cıvıl havasına bırakıyor. Yeşeren taze yapraklar ve çiçek kümeleri adeta baharın geldiğini müjdeliyor. Bu güzel havalarda insanın eve kapanıp oturmak içinden gelmiyor. Havaların tadını çıkarmak, o mis gibi kokan çiçekleri izlemek insana huzur veriyor. Bu huzuru bahçenizde yaşamak ister misiniz? İşte bu hayalinizi gerçekleştirmenin en güzel zamanı yaklaşıyor: Nisan ayı.

Öncelikle bahçenizde yapacağınız düzenlemeler için plan hazırlayın. Hayalinizde nasıl bir bahçe istediğinizi şekillendirin. Sade bir bahçe mi, yoksa her tarafı renk renk çiçeklerle dolu bir bahçe mi ya da yazlık meyve ve sebze ihtiyacınızı karşılayacak, organik gıdalarla beslenmek mi istiyorsunuz bunu belirleyin. Örneğin; aynı saksı ve çiçeklerle çevrili bir duvar, belli aralıklarla dikilen çam ağaçları, ya da aşkı ve sevgiyi simgeleyen, bayanların vazgeçilmezi olan güllerle döşeyebilirsiniz.

Kış şartları yüzünden eve almak zorunda kaldığınız bitkileriniz varsa onları dışarı çıkartıp, bahçenizde hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Tabi ülkemizde soğuk havaların yurdu geç terk ettiği illerde çiçeklerimizi çıkarma süresi uzayabilir. Göreceksiniz ki dışarı çıkan bu bitkiler dahi, bu güzel havanın etkisini farkedecektir.

Bahçemizde ağaç ve çalılar varsa bunları budamayı ve ilaçlamayı unutmamalısınız. Çünkü bahçemiz bu aydan sonra devamlı bakım ve ilgi ister. Gerekli ilaçlamaları yapmak, bitkilerimizi mantardan, küllerden, gülbiti ve benzeri zararlı canlılardan korur.

Bitkilerimizin ve ektiğimiz sebze ve meyveler varsa diplerini çapalamalıyız. Böylece toprağın rahat nefes alışını sağlayarak bitkilerimizin ve sebzelerimizin sağlıklı büyümesine yardımcı oluruz. Ayrıca toprağımız için organik gübre kullanmalıyız. Toprak için gübre ayarını iyi yapmalıyız. Fazlası bitkiler için fayda yerine zarar getirebilir. yazın hayli çoğalan karıncaların ağaçlarımıza zararını önlemek için de ağaç gövdelerinin bir kısmını kireçle boyayabilirsiniz. Şimdiden bütün bahçe severlere kolay gelsin. Yaratıcılığınızın zamanı geldi.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.