Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Odalara göre renk seçimi

29 Mayıs 2012 2.901 kez okundu Yorum yapılmamış

Bu yaz eve badana boya yaptırmayı düşünüyorsanız, sıradanlıktan çıkıp, evinizi tek renk boyamak yerine, her oda için ayrı ayrı boya seçmenizi öneriyoruz. Her odanın kendine göre işlevselliği, eşya farklılığı ve evin konumuna göre doğal ışıktan faydalanma süresi vardır. Mutfak, koridor ve banyolar bile ayrı ayrı renkte boyanarak, farklı bir hava içine girebilir. Bu sebeple boya badanaya başlamadan evvel, hangi odaya hangi rengi seçeceğinize karar vermelisiniz.

Salon ve oturma odası, evde hemen hemen en çok vakit geçirilen mekânlardır. Özellikle uzun yorucu bir günün sonunda, dinlendirici ve stresten arındırıcı bir renkte boyanmış olmaları gerekir. Dikkatinizi dağıtan ve sürekli uyaran renkleri kullanmayın. Özellikle salon veya oturma odasında dikkat etmeniz gereken husus, koltuk takımlarının duvardan koyu renkli olmasıdır. Aksesuarlarda dilediğiniz kadar çarpıcı renkler kullanabilirsiniz ama duvarlar için, yeşil, pembe, kayın renk, açık lila renk, lila ve hepsinin pastel tonları olmak üzere yumuşak renk tercihleri yapmalısınız.

Yatak odaları denilince uyku, uyku denilince akla ilk olarak sessizlik geliyor. Bu sessizliğe eşlik edebilecek huzurlu tonlar seçmelisiniz. Özellikle uzmanlara tarafından yatak odasında kullanılması önerilen renkler mor ve leylak tonlarıdır. Hatta bu tonların doğal uyku verici özellikte olduğu söylenmektedir.

Salon salomanje bir oturum alanınız var sa ve bir tarafını yemek odası olarak kullanıyorsanız, bu alanı salondan renklerle ayırabilirsiniz. Uzun sohbetlerin ve güzel yemeklerin eşlik ettiği sofralara, duvarlar da metabolizmayı hızlandıran tonlarda renkler tercih edilmeli. Sarı, yeşil ve tonları yemek odaları için en ideal renklerdir.

Mutfağınız için olabildiğinizce canlı tonları uygulatın. Harikalar yaratacağınız mutfakta, yaratıcılığınızın canlanması için özellikle turuncu ve kırmızı renkleri öneriyoruz. Aksesuarlarla dengeli bir biçimde kullanıldığında, kırmızı aslında çok güzel ve dekoratif bir renktir, doğru cesaret ister ama mutfaklar için bu cesareti göstermelisiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.