Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aydınlatma, Ofis

Ofis aydınlatma çözümleri

19 Nisan 2012 3.189 kez okundu Yorum yapılmamış

Günümüzde yapılan tüm araştırmalar artık iş verimliliğinin çalışanların rahat etmesiyle ilgili olduğunu gösterdiğinden, ofislerin aydınlatılmasına da büyük bir özen gösterilmesi gerekir. İş yerinde çalışan insanların içinde bulunduğu ortamla doğrudan etkileşim içerisinde olması, ofis dekorasyonunun da bir takım noktalara dikkat ederek iş veriminin büyük oranda artmasını sağlayacaktır. Sağlıklı bir ofis aydınlatması çalışanlar üzerinde etkili olduğu kadar, iş yerine gelen müşterilerin de firma hakkında edineceği ilk izlenimi büyük oranda etkileyecektir. Günlük hayatta insanlarla tanışıldığında ilk olarak dış görünüme göre değerlendirilme yapılması iş hayatında da aynı şekilde işleyerek, müşterilerin firma hakkındaki düşüncelerinde ofis görünümünün büyük rol oynamasına neden olmaktadır.

Ofis dekorasyonlarında her ne kadar renk ve mobilya seçimi çok önemli olsa da, tüm bu dekorasyon elemanlarının görünümünü sağlayacak olan şüphesiz ışıktır. Modern ofislerin çok daha prestijli görünmesini sağlamak adına yapılan doğru aydınlatma, mekanın göze daha hoş görünmesine de büyük katkıda bulunacaktır. Bu konuda yapılan araştırmalar çalışma yüzeyinin parlaklığının, odaklanan nesnenin parlaklığından daha az olması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Bir başka değişle ofis ortamında çalışan bir insanın ilgilendiği herhangi bir nesnenin üzerinde durduğu fon nesneden daha parlak olduğunda, insanların dikkati ister istemez üzerinde çalışılan işten ortama kaymaktadır.

Halojen ışıkların ofis ortamlarında kullanılması pek de sağlıklı olmamasına rağmen, daha şık ve ilgi çekici bir görünüm sağlamak adına ülkemizde oldukça yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Aynı şekilde spotların da yaygın bir biçimde ofislerde kullanılması parlak objelerin daha da belirgin hale gelmesine neden olarak, iş yerinde çalışanların gün içerisinde farkında dahi olmadan dikkatlerinin farklı noktalara yönelmesini sağlamaktadır. Müşterilerin ilgisini çekmek ve satışı yapılan ürünlerin vurgulanmasını sağlamak için tercih edilen spotların verdiği ışığın, ofis ortamının geneline yayılmamasına dikkat etmek gerekir.

Ofislerin aydınlatılması için ev dekorasyonunda olduğu gibi dekorasyona yönelik değil, işlevselliği ön planda tutan tercihlerin yapılması gerekir. Kompakt floresan seçimleri farklı armatürlerle birlikte kullanılarak, ofis ortamının çok daha doğal bir aydınlatmaya sahip olmasını ve çalışanların daha sağlıklı bir ortamda çalışmasını sağlamak mümkündür. Ayrıca gözü almaması için ofislerdeki tüm ışıkların göz seviyesinden en az 1 metre yukarıda olmasına da ayrıca özen göstermek gerekir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.